Mevlana Azad Eğitim Vakfı'nın Devam Eden Operasyonu “Eski”: Merkezden Yüksek Mahkemeye

KozmikRüya

New member
Merkez, azınlıkların yararına planlar yürüten özel bir bakanlığın bulunduğunu söyledi.

Yeni Delhi:

Merkez Salı günü Delhi Yüksek Mahkemesi önünde Mevlana Azad Eğitim Vakfı'nın (MAEF) feshedilmesi kararını savundu ve azınlıkların yararına planları bütünsel olarak yürüten özel bir bakanlık varken devam eden faaliyetinin “modası geçmiş” olduğunu söyledi.

Merkezi hükümet, eğitimsel açıdan geri kalmış azınlıklara mensup öğrencilere ve bunlar arasında eğitimi teşvik eden kurumlara yardım sağlayan MAEF'in kapatılması talimatını veren bir emre itiraz eden dilekçeye yanıt verirken, vakfın böyle bir durumun olmadığı bir zamanda kurulduğunu söyledi. Azınlık İşleri Bakanlığı.

İlgili makamların kanun gereği vakfı feshetme kararı alması durumunda azınlıkların desteklenmesi konusunda kalıcı bir tekel olamayacağı ifade edildi.

“Şu anda, azınlık topluluklarının ihtiyaçlarını kapsamlı ve bütünsel bir şekilde karşılamak için özel olarak tasarlanmış bir dizi girişimi etkili bir şekilde yürüten, yeterli personel ile donatılmış uzman bir bakanlık mevcuttur. Bu bağlam göz önüne alındığında, devam eden operasyon geçersiz hale gelmiştir.” Başsavcı Chetan Sharma, Baş Yargıç Vekili Manmohan ve Yargıç Mini Pushkarna'dan oluşan bir heyete söyledi.

ASG, vakıf tarafından resmi olarak yürütülen proje ve girişimlerin bakanlığın benzer girişimleriyle entegre edildiğini veya bunlarla değiştirildiğini ve dilekçe sahiplerinin politika konularını yürütmeye dikte edemeyeceğini söyledi.

“Artık özel programlar var. Yani azınlık topluluklarına yardım dağıtımı artık nokta odaklı. Vakfın yaptığı, yapamadığı, yapması gereken, yapması gereken her şey artık bakanlığın kapsamına giriyor. Ve her neyse, öyleydi Yüzde 100 devlet finansmanı (MAEF için)” dedi.

Merkezi hükümetin üst düzey hukuk yetkilisi, vakıf tarafından başlatılan birçok projenin hala eksik olduğunu iddia ederken, azınlıklara yönelik eğitim, beceri geliştirme ve altyapı alanında binlerce milyar rupi değerinde planların uygulamaya konduğunu söyledi.

“1.600 proje başlattılar. Şu ana kadar 523'ü tamamlanmadı. Bakanlık 75.000 proje üstlendi. Bakanlık boşluk analizi yaptı ve çeşitli usulsüzlükler tespit edildi.”

ASG Sharma ayrıca, tasfiye kararının yasal protokollere sıkı sıkıya bağlı kalınarak alındığını da söyledi.

“Gerçek şu ki, bugün karar yönetim organına verilen bilgiye göre veriliyor. Görüşmelere katılan 15 üyeden 12'si oy birliğiyle derneğin feshedilmesine karar verdi” dedi.

Dilekçe sahipleri adına hazır bulunan kıdemli avukat Anand Grover, MAEF'i feshetme kararının kanuna uygun olmadığını ileri sürdü.

Yüksek mahkeme, 7 Mart'ta verdiği geçici emirle yetkililere bir sonraki duruşma tarihine kadar kararlarına ilişkin işlem yapmama talimatı vermişti.

Dilekçe sahipleri Dr Syeda Saiyidain Hameed, Dr John Dayal ve Daya Singh, bakanlığın 1989 yılında kurulan MAEF'e kapatma sürecini en kısa zamanda gerçekleştirmesi ve bir kopyasını göndermesi talimatını veren 7 Şubat tarihli kararına karşı bu ayın başlarında yüksek mahkemeye başvurmuştu. Mevcut yasalar uyarınca tüm prosedürlerin tamamlanması üzerine Delhi hükümetinin Dernekler Sicil Memuru tarafından verilen kapatma sertifikasının.

Bakanlığın emri, Merkezi Vakıf Konseyi'nden (CWC) 21 Ocak'ta MAEF'in kapatılması yönünde alınan bir teklife istinaden yayınlandı.

Dilekçe sahipleri PIL'lerinde bakanlığın emrinin sadece hak eden öğrencileri, özellikle de kızları MAEF programlarından yararlanmaktan mahrum bırakmakla kalmayıp, aynı zamanda yargı yetkisi olmadan, tamamen kötü niyetli, keyfi ve yetkililer tarafından renklendirilen bir uygulama olduğunu söylediler.

Avukat Fuzail Ahmad Eyyubi aracılığıyla sunulan dilekçede, neredeyse kırk yıllık bir kurumu dağıtmaya ve onun varlıklarını ve fonlarını yağmalamaya yönelik böylesine ani, şeffaf olmayan ve tamamen keyfi bir kararın, çok sayıda kişinin hayatı üzerinde olumsuz etki yaratacağı iddia edildi. Öğrenciler, okullar ve STK'lar.

Konu önümüzdeki çarşamba günü görüşülecek.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)