Milletvekillerini Yeni Parlamentoya Kabul Etmek İçin Anayasa, Pul, Madeni Para Engelleri

KozmikRüya

New member
Jüt çuvalların üzerine milletvekillerinin isimleri yazılıyor


Yeni Delhi:

Milletvekilleri yarın yeni Meclis binasında özel bir sepetle karşılanacak. Parlamentonun özel oturumu bugün eski binada başladı ve yarın yenilenen komplekse taşınacak.

Sepet, içinde Anayasanın bir kopyası, bir pul ve bir hatıra parası bulunan bir jüt torbadan oluşuyor. Jüt çuvalların üzerine milletvekillerinin isimleri yazılıyor.

Meclis oturumları yarın yeni binaya taşınacak. Eski bina, Anayasa’nın kabulü de dahil olmak üzere bazı tarihi olaylara tanık olmuştur. 1927’de tamamlandı ve şu anda 96 yaşında. Yıllar geçtikçe günümüz gereksinimlerine yetersiz kaldığı görüldü.

Başbakan Narendra Modi Pazartesi günü Lok Sabha’da yaptığı konuşmada eski binanın “her tuğlasına” saygı duruşunda bulundu ve milletvekillerinin yeni binaya “yeni umut ve güvenle” gireceklerini söyledi.

Yeni Parlamento binası bu Mayıs ayında Başbakan Modi tarafından açıldı.

Yeni kompleks, Lok Sabha odasında 888, Rajya Sabha odasında ise 300 üyeyi rahatlıkla ağırlayabilecek kapasitededir. Her iki Meclisin ortak oturumu için Lok Sabha meclisinde 1.280 milletvekili ağırlanabilir.

Üçgen şeklindeki dört katlı bina 64.500 metrekarelik inşaat alanına sahip. Üç ana kapısı (Gyan Dwar, Shakti Dwar ve Karma Dwar) ve VIP’ler, milletvekilleri ve ziyaretçiler için ayrı girişleri vardır.
 
Üst