NEET-PG'nin Ertelenmesinin Ardından Kongre Merkezi Eleştiriyor

KozmikRüya

New member
Geçtiğimiz hafta Hindistan'ın tamamını kapsayan birçok sınav iptal edildi. (Temsili)

Lisansüstü tıp kursları için Ulusal Uygunluk ve Giriş Testini (NEET-PG) iptal ettikten sonra Merkeze yönelik saldırısını hızlandıran Kongre, Narendra Modi hükümetinin öğrencilerin adalete kavuşması konusunda sorumlu tutulması gerektiğini söyledi.

NEET-PG, doktorların lisansüstü programlara devam edebilmek için geçmesi gereken bir sınavdır. Ulusal Tıp Bilimleri Sınav Kurulu tarafından yürütülür. Bu sınavın ilk etapta 3 Mart'ta yapılması planlanmıştı. Daha sonra 7 Temmuz'da yapılacağı açıklandı. Tarih yeniden 23 Haziran (yani bugün) olarak revize edildi. Ancak sınava saatler kala Merkez, sınavın erteleneceğini duyurdu.

Hükümet dün saat 22.00'de yaptığı açıklamada, “Belirli rekabet sınavlarının bütünlüğüne ilişkin son dönemde yaşanan iddiaları dikkate alarak Sağlık Bakanlığı, NEET-PG Giriş süreçlerinin sağlamlığı konusunda kapsamlı bir değerlendirme yapmaya karar vermiştir.” Ulusal Sınav Kurulu tarafından tıp öğrencilerine yönelik yapılan sınav, tedbir amacıyla yarın yani 23 Haziran 2024'te yapılması planlanan NEET-PG Giriş Sınavının ertelenmesine karar verildi. Bu sınavın yeni tarihi bildirilecektir. en erken.”

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın öğrencilere verilen rahatsızlıktan dolayı içtenlikle üzüntü duyduğu ve kararın öğrencilerin yararına alındığı ifade edildi.

Bu, bir hafta içinde iptal edilen üçüncü büyük sınavdı. Daha önce Ulusal Test Ajansı, sınavın bütünlüğünün tehlikeye girmiş olabileceği yönündeki girdileri gerekçe göstererek UGC-NET'i sınavdan bir gün önce iptal etmişti. CSIR-UGC NET de ertelendi. Bu, NEET UG sınavındaki usulsüzlüklere karşı ülke çapında protestoların olduğu ve 24 lakh öğrencinin belirsizliğe baktığı bir dönemde gerçekleşti.

NEET Dolandırıcılığında para, Modi Hükümeti'nin en üst kademelerinin eşiğinde durur.

BJP'nin çürüttüğü eğitim sistemindeki yaygın soruna bürokratları karıştırmak çözüm değil.

NTA'nın özerk bir organ olacağı öngörülüyordu, ancak gerçekte hizmet etmek için yapıldı…

— Mallikarjun Kharge (@kharge) 22 Haziran 2024
NEET tartışması konusunda Merkez'e saldıran Kongre başkanı Mallikarjun Kharge, “sorunun Modi Hükümeti'nin en üst kademelerinin eşiğinde bittiğini” söyledi. “Bürokratların yer değiştirmesi, BJP'nin çürüttüğü eğitim sistemindeki yaygın soruna çözüm değil. NTA'nın özerk bir organ olacağı öngörülüyordu, ancak gerçekte BJP/RSS'nin sapkın çıkarlarına hizmet etmek için yapıldı. Öğrencilerin adalete kavuşması için “Modi Hükümeti sorumlu tutulmalı” dedi.

“Artık NEET-PG Sınavı ertelendi. Son 10 günde 4 sınav ya iptal edildi/ertelendi. Kağıt Sızıntıları, Yolsuzluklar, Usulsüzlükler ve Eğitim Mafyası Eğitim sistemimize sızdı. Bu gecikmiş aklama uygulamasının hiçbir sonucu yok çünkü sayısız gençler acı çekmeye devam ediyor!” ekledi.

Merkez, NEET UG usulsüzlüklerine ilişkin soruşturmayı CBI'ya devretti. Merkez, yaptığı açıklamada “Bazı usulsüzlük/hile/kimliğe bürünme/yanlış uygulama iddiaları rapor edildi” dedi. Diğer adımların yanı sıra, Ulusal Sınav Ajansı Genel Müdürü Subodh Singh görevden alındı ve sınav reformları için yedi üyeli bir panel kuruldu.

NEET PG bitti!

Hiç kimse eski ilkokulda düşündüğünden daha fazlasını öğrenemez. evet

Güneş battığında ay bulutların üzerine çıkar ve yıldızlar parlar. 'Gün batımı' barışın sembolüdür

Artık kimse eski ilkokulda öğrenmiyor…

— Rahul Gandhi (@RahulGandhi) 22 Haziran 2024
Kongre lideri Rahul Gandhi, ülkenin eğitim sisteminin Narendra Modi hükümeti döneminde yok edildiğini söyledi. NEET PG'nin iptalinin başka bir örnek olduğunu söyledi. “BJP'nin kuralında, öğrenciler çalışmalarına odaklanmak yerine hükümete karşı savaşmak zorundalar,” dedi, hükümetin kağıt sızıntı raket ve eğitim mafyasından önce çaresiz olduğunu da sözlerine ekledi. “Narendra Modi'nin beceriksiz hükümeti öğrencilerin geleceği için en büyük tehlikedir. Ülkenin geleceğini kurtarmak zorundayız” dedi.

NCP'nin Sharad-Pawar liderliğindeki grubu, hükümetin adayların hayatlarıyla oynadığını söyledi. NCP'nin (Sharadchandra Pawar) ulusal sözcüsü Clyde Crasto, “Hükümet, işlerini yapamamaları nedeniyle çocukların hayatları ve gelecekleriyle oynuyor” dedi.