Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalı?

Oyuncak Seçimi
Çocuğunuzun sağlığı ve gelişimi açısından oyuncak seçimi çok önemlidir. Oyuncak, çocuğun yaşına, gereksimine, gelişimine uygun ve kullanışlı olmalı.

Özellikle ucuz oyuncak ve çok basit oyuncakları satın almayınız. Oyuncak mağazalarını tercih ediniz. Oyuncağın ambalajı üzerindeki kullanma talimatını satın almadan önce okumalı ve uyarıların Türkçe olmasına dikkat etmelisiniz. Ülkemize yasal yollardan girmeyen ve herhangi bir lisansa sahip olmayan çocuk ürünleri bulunmaktadır. Oyuncak üreticisi veya ithalatçının adını veya markasını taşıması gerekmektedir. İsimsiz markasız oyuncaklar tehlikeli olabilmekte. Oyuncakları elinize alıp iyice kontrol edin oyuncak içindeki yumuşak dolgu malzemeleri, metal parçacıklar, iğneler gibi herhangi sert veya sivri yabancı madde ihtiva etmemelidir.
Oyuncak tehlikeli bir madde ile doldurulmuş ise plastik boncuk vb. dolgu gıcırdar veya ele küçük küçük taneler gelir. Böyle durumlarda satıcıya oyuncağın hangi madde ile doldurulmuş olduğunu sorunuz.Boncuk Atan Tabanca
Bazı oyuncaklar ise örneğin çıngıraklar, sıkıştırılabilir oyuncak ve dişlikler yeni doğmuş çocuğun boğazından geçemeyecek kadar büyük olmasına dikkat edilmeli. Herhangi bir destek olmadan oturmayan çocukların çıngırak, diş kaşıma halkaları ve buna benzer ağızlarına götürdükleri oyuncakların çıkıntılı kısımları veya yapıştırılmış parçaları olmamalıdır. Çocuğun bunları ağzına sokması durumunda bu tür parçalar kopup çocuğun nefes borusunu tıkayabileceği gibi boğulmalarına ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Suya veya benzer sıvıya atıldığında büyüyen, genişleyen oyuncakların %50’den fazla genişlememesi gerekmektedir. Yine tebeşir, boya kalemleri, keçe kalemler ve benzerleri küçük çocuklar için özel yapılmış olmalıdır.
Büyüklerin kullandığı kalemleri çocuğun ağzına alıp emmesi bunları yalaması zehirlenmelere veya bunlarla cildine şekil çizmesi tehlikeli olabilir. Uzun ipli, kurdeleli oyuncaklar da küçük çocuklar için tehlike oluşturabilirler. Bu bağlar ve kurdeleler çocuğun boynuna dolanarak nefes almasını engelleyebilirler.

Oyuncak Seçiminde Yaralanmalara Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler
Çocuk yaklaşık 6 aylık olup, ellerinin veya dizlerinin üstünde kalka bildiklerinde ise yatağının üzerine serilmiş olan oyuncakları kaldırınız. Bu tür oyuncakların üzerine düşüp yaralanmalara neden olabilirler.Oyuncak telefonlar, uzaktan kumandalı arabalar, oyuncak tamir aletleri birçok elektronik oyuncak uzun süreli ve yüksek ses çıkarırlar. Bu tür oyuncakları satın almadan önce dükkânda deneyebilirsiniz. Özellikle oyuncak cep telefonu gibi dikkat çekici ve yüksek ses çıkaran oyuncakları çocuğun kulağına yakın tutmasına müsaade etmeyiniz. Sesli oyuncak hayvanlar, müzik kutuları, çıngıraklar ve diğer oyuncaklar günümüzde genelde kabul edilebilir düzeyde ses çıkarmaktadır. Ancak bu tür oyuncakları satın almadan önce her ihtimale karşı kulağınıza iyice yaklaştırıp deneyin. Bu tür oyuncak çocuk yatarken kulağının yanına gelirse zararlı olabilir veya ses yüksekse çocuğu rahatsız edebilir.
 
Üst