Pahalı Kitaplar ve Üniformalar Üzerinden 12 Delhi Okuluna Gösteri Amaçlı Bildirimler

KozmikRüya

New member
Delhi hükümeti, ebeveynlerin şikayetlerine dayanarak “acil önlem” alındığını söyledi.

Yeni Delhi:

Çarşamba günü yapılan resmi açıklamaya göre, pahalı kitaplar ve üniformalar konusunda özel okullara karşı sert önlemler alan Delhi hükümeti, 12 okula gerekçeli bildirimler gönderdi ve ayrıca altı okul hakkında da soruşturma başlattı.

Delhi hükümeti yaptığı açıklamada, ebeveynlerin şikayetlerine dayanarak “acil işlem” yapıldığını söyledi.

Delhi Eğitim Bakanı Atishi ayrıca okullardan gelen “tatmin edici olmayan yanıtların” onlara karşı katı işlemlere yol açacağını söyledi.

“Ebeveynlerden gelen şikayetlerin ardından, özel okullara kitaplar ve üniformalar için fahiş fiyatlar aldıkları için gerekçeli bildirimler gönderildi. 1973 tarihli Delhi Okul Eğitimi Yasası uyarınca, Eğitim Departmanının kitaplar ve üniformalarla ilgili yönergelerini ihlal eden okullara karşı katı önlemler alınacak. Yetersiz Okulların konuyla ilgili tepkisi, onlara karşı katı önlemler alınmasına yol açacaktır” dedi Bayan Atishi.

7 Nisan’ın başlarında, AAP Bakanı, özel okulların ebeveynleri belirli satıcılardan pahalı kitaplar ve üniformalar almaya zorladığını fark etmiş ve Eğitim Departmanına bu okullara karşı katı önlemler alması talimatını vermişti.

Atishi yaptığı açıklamada, “Kitaplar ve okul üniformaları ile ilgili Eğitim Bakanlığı yönergelerinin özel okullar tarafından ihlal edilmesine müsamaha gösterilmeyecek ve bu tür okullara karşı katı önlemler alınacaktır” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, 17 Mart’ta okullara kitap ve okul üniforması satışına ilişkin yönergelere uymaları için katı talimatlar vermişti. Herhangi bir şikayet durumunda derhal gerekçesi belirtilerek bildirimde bulunulması gerektiğini belirtir. İhlal durumunda, DSE Yasası 1973’ün ilgili hükümleri uyarınca işlem yapılacaktır.

Eğitim Departmanının yönergelerine göre, özel okulların yeni akademik dönem başlamadan önce velileri bilgilendirmek için web sitelerinde sınıf bazında bir kitap ve diğer çalışma materyalleri listesi yayınlamaları gerekmektedir. Ek olarak, okullar, ebeveynlerin kitap ve okul üniforması satın alabilecekleri en az beş yakın mağazanın adresini ve telefon numarasını web sitelerinde göstermelidir. Ebeveynler, bu ürünleri uygun oldukları ölçüde herhangi bir mağazadan satın alma özgürlüğüne sahiptir ve okul onları belirli bir satıcıdan satın almaya zorlayamaz.

Yönergeler ayrıca, özel okulların okul üniformalarının rengini, tasarımını veya diğer özelliklerini en az üç yıl boyunca değiştiremeyeceğini belirtir.

()