Pakistan Hapishanesinden 198 Hintli Balıkçı Serbest

KozmikRüya

New member
Amritsar:

Pakistan hükümeti Cuma gecesi uluslararası deniz sınırını geçerken yakalanan 198 Hintli balıkçıyı Attari-Wagah sınırında serbest bıraktı.

Umman Denizi’ndeki uluslararası deniz sınırını geçen balıkçılar, ilgili ülkelerin Pasaport Yasasını ihlal etmekle suçlanıyor ve yaklaşık altı ay süreyle cezalandırılıyor.

Pakistan hükümeti tarafından serbest bırakılan Hintli balıkçılar, denizde sınırdan habersiz oldukları için balık tutarken sınırı geçtiklerini söylediler.

“5 yıl Pakistan hapishanelerinde tutuldum. 12 kişimiz sınırı geçmek için iki teknede balık tutarken yakalandık. Suda seyir şamandıraları, fenerler, işaretler yoktu ve sınırı tespit etmemiz zordu. Pakistan hükümeti tarafından serbest bırakılan balıkçılardan Biku, “Artık ülkemde olduğum için çok mutluyum” dedi.

Pakistan hapishanelerinde 5-6 Hintli balıkçının tutulduğunu sözlerine ekledi ve hükümeti onlara yardım etmeye çağırdı.

Hintli ve Pakistanlı balıkçılar genellikle uluslararası deniz sınırını Umman Denizi’nden geçerler. Her iki ülkenin ilgili kurumları tarafından yakalanırlar.

Sorun, Hindistan ile Pakistan arasında Sir Creek konusunda çıkan bir anlaşmazlıktan kaynaklanıyor. Hindistan, Talveg doktrinini izleyerek halici bölmek istiyor ancak Pakistan’ın buna hazır olmaması onu bir anlaşmazlığa götürüyor. Talveg doktrinine göre, bir su kütlesi iki ülke arasında geçiyorsa, o zaman su kütlesinin her iki ülkenin de eşit bir kısmını alması gerektiği şekilde bölünmesi gerekir. Bu bölünme, bir bakıma her iki ülkenin münhasır ekonomik bölgelerini etkileyen, Kutch’lu Rann ile Pakistan’ın Sindh’i arasındaki büyük bir uluslararası deniz sınırını etkiliyor.

Pakistan makamları, deniz sınırını geçtiklerinde onları tutukladığı gibi, teknelerine de el koyuyor. Balıkçılar, el konulan teknelerin kendilerine iade edilmesini istedi.

Ajgar, “Pakistan’a denizden geçtik, sınır yok. 2018’de yakalandık. Hala Pakistan hapishanelerinde kalanlara yardım etmenizi rica ediyoruz. Teknelerimizi aldılar ve geri vermiyorlar” dedi. , başka bir balıkçı.

Yukarıdaki sorunun çözümü, her iki ülke tarafından balıkçılara sınır hatlarından haberdar olmaları için iletişim ve navigasyon kitleri sağlamak olabilir.

Sorunu en aza indirmek için her iki ülke de bilinçlendirmeli, balıkçıları eğitmeli ve balıkçılara sınırları aşmamaları için geniş çapta iletişim ve navigasyon kitleri sağlamalıdır.

Pakistanlı bir balıkçı olan Vijay, “Pakistan tekneleri gelip bizi aldıklarında sınırda balık tutuyordum. Çoğumuz hala Pakistan hapishanelerinde tutuluyoruz, lütfen onlara yardım edin. Ayrıca hükümetten teknelerimizi de iade etmesini talep etmek istiyoruz” dedi. Gucerat.

()