Rahul Gandhi, Manipur’a 2 Günlük Ziyaretinde Etnik Anlaşmazlık Kurbanlarıyla Buluşacak

KozmikRüya

New member
Haberlere göre Rahul Gandhi, Cuma günü Imphal’daki yardım kamplarını ziyaret edecek.

İmfal:

Kongre lideri Rahul Gandhi’nin Perşembe gününden itibaren eyalete yapacağı iki günlük ziyarette yardım kamplarında etnik çatışmalar nedeniyle yerinden edilmiş insanlarla bir araya geleceği ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmelerde bulunacağı bildirildi.

Bu, 3 Mayıs’ta şiddet olaylarının patlak vermesinden bu yana Kongre liderinin kuzeydoğu eyaletine yaptığı ilk ziyaret.

Üst düzey bir Kongre lideri Çarşamba günü “Imphal’a ulaştıktan sonra Bay Gandhi’nin yardım kamplarını ziyaret etmek üzere Churachandpur bölgesine gitmesi planlanıyor. Daha sonra Bishnupur bölgesindeki Moirang’a gidecek ve yerinden edilmiş kişilerle görüşecek” dedi.

“Cuma günü Gandhi, Imphal’daki yardım kamplarını ziyaret edecek ve daha sonra bazı sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmelerde bulunacak” dedi.

Bu yılın Mayıs ayında etnik çatışmaların başlamasından bu yana yaklaşık 50.000 kişi eyalet çapındaki 300’den fazla yardım kampında kalıyor.

Kuzeydoğu eyaletindeki Meitei ve Kuki toplulukları arasındaki etnik şiddette şimdiye kadar 100’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Çatışmalar ilk olarak 3 Mayıs’ta, Meitei topluluğunun Planlanmış Kabile (ST) statüsü talebini protesto etmek için dağlık bölgelerde düzenlenen ‘Kabile Dayanışma Yürüyüşü’ sonrasında patlak verdi.

Meiteis, Manipur nüfusunun yaklaşık yüzde 53’ünü oluşturuyor ve çoğunlukla Imphal Vadisi’nde yaşıyor. Kabileler – Nagalar ve Kukiler – nüfusun diğer yüzde 40’ını oluşturuyor ve tepelik bölgelerde yaşıyor.

()