S Jaishankar İsrail ve İran'la Düşmanlıklar Hakkında Konuştu

KozmikRüya

New member
S Jaishankar ayrıca İranlı mevkidaşı Hossein Amir-Abdollahian ile de görüştü. (Dosya)

Yeni Delhi:

Dışişleri Bakanı S Jaishankar Pazar günü İsrailli mevkidaşı Israel Katz ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi ve Hindistan'ın İran-İsrail düşmanlıklarından kaynaklanan durumla ilgili endişelerini paylaştı.

İran, İsrail'in 1 Nisan'da Şam'daki konsolosluğuna yönelik şüpheli saldırısına yanıt olarak yüzlerce insansız hava aracı ve füze ateşleyerek İsrail'e ilk doğrudan saldırısını başlattı.

S Jaishankar, 'X' kanalında “İsrail FM @Israel_katz ile bir görüşmeyi yeni bitirdim. Dün gelişmelerle ilgili endişelerimizi paylaştık. Daha geniş bölgesel durumu tartıştık. İletişimde kalma konusunda anlaştık” dedi.

Hindistan ise tepki olarak, gerilimin derhal düşürülmesi çağrısında bulundu ve bölgedeki büyükelçiliklerinin bölgedeki Hint toplumuyla yakın temas halinde olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı (MEA), “Bölgede barış ve güvenliği tehdit eden İsrail ile İran arasındaki düşmanlıkların tırmanmasından ciddi endişe duyuyoruz.” dedi.

Açıklamada, “Gerginliğin derhal düşürülmesi, itidal uygulanması, şiddetten geri adım atılması ve diplomasi yoluna geri dönülmesi çağrısında bulunuyoruz” denildi.

MEA, Hindistan'ın Batı Asya'da gelişen durumu yakından izlediğini söyledi.

MEA yaptığı açıklamada, “Gelişen durumu yakından takip ediyoruz. Bölgedeki büyükelçiliklerimiz Hint toplumuyla yakın temas halindedir.” dedi.

Açıklamada, “Bölgede güvenlik ve istikrarın korunması hayati önem taşıyor” denildi.

S Jaishankar ayrıca İranlı mevkidaşı Hossein Amir-Abdollahian ile de görüştü.

İran'ın saldırısının ardından İsrail ordusu, kendisinin ve müttefiklerinin İran tarafından ateşlenen 300'den fazla insansız hava aracı ve füzenin çoğunluğunu ele geçirdiğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Amerikan ordusunun İsrail'in İran tarafından fırlatılan neredeyse tüm insansız hava araçlarını ve füzeleri düşürmesine yardım ettiğini söyledi.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)