SEC Yetkilisi İsim Verdi: Bu Altcoinler Ponzi! Çökebilir

SessizGozler

New member
Eski SEC yetkilisi John Reed, sanat ismi altında satılan altcoinler için ponzi açıklaması yaptı. Listesinde piyasanın en büyük stablecoin şirketi de yer alıyor.

SEC yetkilisi, bu şirketi ponzi yürütmekle suçladı

Eski SEC yetkilisi, Twitter’dan yaptığı son açıklamalarda, Tether’in şeffaflığını sorguladı. SEC ile neredeyse yirmi yıl çalışan Reed’e nazaran, Tether’in bilançosu hakkında şeffaf olmaması, şirketin bir ‘karton ev’ üzere çalıştığının işareti. Reed’in açıklamaları Tether’in kurucu ortağı Reeve Collins’in 2 Aralık tarihindeki CNBC röportajına cevaben geliyor. Collins, FTX çöküşünün akabinde şirketini temsilen canlı yayına katıldı. Buradaki konuşmalarını ele alan Reed, şirketin bir saadet zinciri yürüttüğünü öne sürüyor:

Vay canına, bize Tether’in bir Ponzi şeması yürüttüğünü söylemeden bize Tether’in bir Ponzi şeması yürüttüğünü söyleyin. Yalnızca yanıtlarını dinle. Benim fikrime göre, 18 yıllık eski bir SEC icra yetkilisi olarak, kaçınma/saptırma/tepki vermeme beni Tether’in bir kart meskeni olduğuna inandırıyor.

Wow, tell us Tether is running a Ponzi scheme without telling us that Tether is running a Ponzi scheme. Just listen to his answers. IMHO, as a former SEC enforcement official of 18 yrs, the evasion/deflection/lack of responsiveness makes me believe Tether is a house of cards. https://t.co/smBHui1Djv

— John Reed Stark (@JohnReedStark) December 2, 2022

Reed’in ‘kart evden’ kastı Tether’in dayanıksızlığıydı. FTX üzere büyük bir şirketin bile bir haftada piyasadan silindiğini hatırlattı. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere FTX, yaklaşık bir hafta daha sonra 11 Kasım iflasını duyurdu.

Tether rezervlerle ilgili soruları reddediyor

Kurucu ortak Reeve Collins, inanç sorularının ortasında, şirketin rezervleri hakkında bir şeyler sakladığı fikrini reddediyor. Tether’in stablecoin’inin 1 dolar sabitliğini koruyarak testten muvaffakiyetle geçtiğini söylüyor:

Söyleyebileceğim şey, Tether’in işletim tarihinin son sekiz yılında, her token her vakit tam olarak 1 dolar karşılığında kullanıldı. Şirketi 2015’in sonunda sattım ve unsurlar, bana nazaran, ellerinden gelenin en düzgününü yaparak işlemeye devam etti ve kesimdeki en güzel risk azaltma taktikleriyle, vaktin testinden geçti.

Ayrıca Collins, BlockFi’nin iflas müracaatının yanı sıra FTX ile ilgili son olayları göz önünde bulundurarak bölümün daha fazla şeffaflığa muhtaçlığı olduğunu kabul etti:

Bu sorular sorun değil ve FTX, BlockFi ve öteki şirketlerin son başarısızlıkları niçiniyle bir bütün olarak kesim giderek daha şeffaf hale gelecek. Tüm bunlar sanayinin ilerlemesi için sahiden yeterli.

John Reed, bu altcoinler ortasında ponzi açıklaması yaptı

Kripto para piyasanın Terra’nın çökmesinin akabinde odak noktası birinci vakit içinderda Tether’e çevrildi. FTX’in çöküşünün akabinde Reed, borsanın nasıl yönetildiğini eleştirmeye başladı. Kurucusu Sam Bankman-Fried, müşteri fonlarının berbat yönetildiği savıyla tenkit yağmuru altında kaldı. Reed kısa müddet evvel FTX durumunun makus şöhretli Bernie Madoff Ponzi planından daha makus olduğunu kaydetti. bununla birlikte, NFT’leri ‘dev bir saadet zinciri’ olarak isimlendirdi. Eski icra avukatına bakılırsa, NFT’ler “daha fazla kripto saçmalığı”. SEC yetkilisinin kast ettiği NFT coin’lerin en büyük temsilcileri şöyle:

1. Apecoin (APE)
  2. Flow (FLOW)
  3. Enjin Coin (ENJ)
  4. Decentraland (MANA)
  5. The Sandbox (SAND)