Sezeryan Doğum Nedir?

Sezeryan Doğum Nedir?
Günümüzde gelişen teknolojilere bağlı olarak tıp teknolojisi de ilerlemiştir. Gelişen teknolojiye bağlı olarak ortaya çıkan sezeryan doğum normal doğuma göre aha kolay hale gelmiştir. Sezeryan doğum ile normal doğum sırasında ortaya çıkan bir çok olumsuz durum ortadan kalkmış doğum sırasından meydana gelen anne ve bebek sağlığı korunmaya başlanmıştır.
Sezeryan doğum normal doğuma göre daha başarılı, daha kolay, daha kısa ve daha ağrısız oluduğu için doğum yapacak anneler genellikle sezeryan doğum yöntemini istemektedir. Ancak sezeryan doğum için karar verecek kişi sadece doğum uzmanı olan doktorlardır. Doktorların vereceği kararlar ile sezeryan doğum yapılabilmektedir.


Sezeryan doğum neden yapılır ?
Öncelikle tıbbi olarak normal doğuma engel teşkil eden sağlıksal sorunların oluşması halinde anne rızası dışında doktor kararı ile sezeryan doğum yapılabilir. Bu sayede hem anne hem de bebek sağlığı ön planda tutulmuş olur hem de oluşacak kalıcı bir bebek sorununun önüne geçilmiş olur. Peki hangi durumlarda sezeryan doğum yapılır veya yaptırılır ?


Sezeryan Doğumun Riskleri Nelerdir?
Normal doğumdan riskli olarak sezeryan doğum cerrahi bir operasyondur yani bir ameliyattır ve her ameliyatın azda olsa riski vardır.

Sezeryan Doğum Sonrası
Sürecin en zorlu evresi bıçak yarası ortalama 1ay devam edebilir.Hareket etmede zorluk bebeği emzirmede sorun yaşanabilir.Mutlaka doktor kontrolünde geçirmek gerekir bu evreyi.
 
Üst