Stark-Watzinger: “Bilim, araştırma ve öğretim için iyi bir gün”

Ortak Bilim Konferansı (GWK) “bilim, araştırma ve öğretim için mükemmel bir haftayı” sonlandırıyor. Federal Eğitim Bakanı Stark-Watzinger bunu komitenin Münih’teki toplantısından sonra söyledi. Zor zamanlarda, bugün Almanya’da bilim için iyi bir gün ve hafife alınmamalı. Ortak bir çabayla çok şey harekete geçirildi.

Bununla birlikte bakan, komitenin Cuma günü onayladığı geleceğe yönelik temel rotaya işaret etti: daha fazla kalite ve eşitlik, daha fazla ağ oluşturma, daha fazla mükemmellik. Stark-Watzinger’e göre Almanya’nın bir inovasyon ülkesi olarak kalması için bu adımlar gerekli. Münih’te bakan, “Benim hedefim bu. Devlet bakanlarının da amacı bu. İşte bu yüzden ülkemizde bilim ve araştırmayı geleceğe uygun hale getirmeliyiz” dedi.

Ayrıntılı olarak, Ortak Bilim Konferansı şu dönüm noktası niteliğindeki kararları kabul etti:

Çalışmalar ve Öğretim için Geleceğin Sözleşmesini Güçlendirme dinamik hale getirildi

Öğrenim ve öğretim sözleşmesi, koalisyon anlaşmasında öngörüldüğü gibi dinamik hale getirilecektir. Bettina Stark-Watzinger bunu “eğitim ve öğretimin kalitesi için bir kilometre taşı” olarak nitelendirdi. Münih’te bakan, çünkü üniversiteler bilim sisteminin kalbidir, dedi.

Orada GWK, 4 Kasım 2022’de GWK’nın mali çerçevesini artırmaya karar verdi. Gelecekteki sözleşmeli çalışmaları ve öğretimi güçlendirin dinamitlemek için. Sonuç olarak, federal ve eyalet hükümetleri fonları 2023’ten itibaren her yıl ortaklaşa artıracak ve 2027 dahil olmak üzere 2027’ye kadar yaklaşık 676 milyon avro daha sağlayacak. Gelecek sözleşmesi Eğitim ve öğretimi güçlendirin şimdi, her yerde yüksek kalitede eğitim ve öğretim sağlamak ve Yüksek Öğrenim Paktı ile elde edilen çalışma kapasitelerini gereksinimler doğrultusunda sürdürmek için yaklaşık 20,8 milyar avro alıyorlar.
Stark-Watzinger şunları söyledi: “Eğitim ve öğretimi güçlendirmek için gelecekteki sözleşmenin dinamizasyonu, federal ve eyalet hükümetlerinin üniversitelerimizin güvenilir finansmanını genişletmeye ve daha fazla planlama güvenliği sağlamaya devam ettiği önemli bir güç gösterisidir. Gerginlik göz önüne alındığında federal bütçe durumu, bu hafife alınamaz. Karar, koalisyon anlaşmasında öngörüldüğü gibi, eğitim ve öğretimin kalitesi için bir kilometre taşıdır. Gelecekteki sözleşmenin dinamikleştirilmesi, üniversitelere daha fazla hareket alanı sunmaktadır. Bu, itirazla bağlantılıdır. federal ve eyalet hükümetlerinin üniversitelere bu fonları daha kalıcı istihdam, iş gücünde daha yüksek kadın oranı ve modern üniversite öğretimi için derhal ve tam olarak kullanmaları için.”

Mükemmellik stratejisinin genişletilmesi

Değiştirilen federal eyalet anlaşması çekici rekabet koşulları yaratıyor. GWK, mevcut 57 finansman vakasına kıyasla, 2026’dan itibaren 70 adede kadar mükemmellik kümesinin finanse edileceğine karar verdi. Federal ve eyalet hükümetleri toplam finansmanı 154 milyon Euro artırarak mevcut 533 milyon Euro’dan 687 milyon Euro’ya çıkarıyor. GWK Başkanı Bettina Stark-Watzinger Münih’te şunları söyledi: “Almanya’nın mükemmel bir araştırması var ve buna ihtiyacı var. Federal ve eyalet hükümetleri, Mükemmellik Stratejisi ile onları gelecekte daha da iyi tanıtmak istiyor. Bu amaçla, toplam fonları yılda 687 milyon Euro’ya ve ikinci turdaki mükemmel küme sayısını 70’e çıkarıyoruz. finansman. Artışın bir sonucu olarak, yeni başvuranlar ve daha önce finanse edilmemiş üniversiteler daha iyi şansa sahip olacak. Bu iyileştirilmiş çerçeve koşulları ışığında, yenilikçi yaklaşımlarla mevcut sosyal zorlukları da ele alan birçok yeni girişimle rekabet etmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Ulusal araştırma veri altyapısının daha da geliştirilmesi

Ortak Bilim Konferansı (GWK), NFDI’nin federal ve eyalet finansmanına sekiz ek konsorsiyum dahil etmeye karar verdi. Karar, 2020 ve 2021’deki ilk iki finansman turunda olduğu gibi öncesinde çok sayıda uluslararası eleştirmenin yer aldığı çok aşamalı bilim liderliğindeki bir sürecin ardından gelen Alman Araştırma Vakfı’nın (DFG) bir finansman tavsiyesine dayanıyordu.
Bettina Stark-Watzinger bu kararı şu şekilde yorumladı:
“Araştırma verileri, Almanya’da henüz gerektiği gibi ortaya çıkarılmamış bir hazinedir. Bu nedenle, Ulusal Araştırma Veri Altyapısını, bilim ve araştırmadan elde edilen verilerin dijital olarak depolanması, ağ bağlantısı ve kullanımı için merkezi altyapıya daha da geliştirmek istiyoruz. Sıkı bütçe durumuna rağmen, federal ve eyalet hükümetleri önerilen sekiz konsorsiyumun tamamını finansmana dahil etmeyi kabul ediyor. Deutsche Forschungsgemeinschaft’a üç seçim turunun da başarıyla uygulanmasından dolayı teşekkür ederiz. Araştırma verilerinin mümkün olduğunca az sürtüşmeyle disiplinler ve kurumlar arasında kullanılabilmesi ve işlenebilmesi ortak hedefimizdir. Bu, yeni bilgi ve yenilikçi uygulamalar yaratır. Biz de bunun için en iyi koşulları oluşturuyoruz.”

NAKO sağlık çalışmasının devamı

Almanya’nın en büyük uzun vadeli epidemiyolojik çalışması devam ediyor. Bu amaçla GWK, NAKO sağlık çalışmasının finansmanına ilişkin federal-eyalet anlaşmasını Mayıs 2023’ten itibaren beş yıllık üçüncü bir finansman aşaması için güncellemeye karar verdi. Önümüzdeki beş yılda, NAKO sağlık çalışması yaklaşık olarak desteklenecek. 127 milyon euro Çalışma, 20 ila 30 yıllık bir hedef gözlem süresi için kurulmuş ve 2013 yılından bu yana federal hükümet, federal eyaletler ve Helmholtz Derneği tarafından finanse edilen uzun vadeli bir nüfus çalışmasıdır. Alman araştırma kurumları ağı. Helmholtz Alman Araştırma Merkezleri Derneği kurumları, Gottfried Wilhelm Leibniz Bilim Derneği, üniversiteler ve diğer araştırma enstitüleri yer almaktadır. Amaç, genetik yatkınlık, yaşam tarzı ve çevresel faktörlerin etkileşiminde kanser, diyabet, bulaşıcı hastalıklar ve kalp krizi gibi yaygın hastalıkların nedenleri hakkında güvenilir açıklamalar yapmaktır.
Bettina Stark-Watzinger, Münih’teki çalışmanın öneminin altını çizdi: “İki yılı aşkın bir süredir korona pandemisini kontrol altına almak ve aynı zamanda kanser veya diyabet gibi yaygın hastalıklara karşı mücadeleyi ihmal etmemek gibi büyük bir zorlukla karşı karşıyayız. NAKO sağlık çalışması için fon sağlamaya devam edilmesi bu nedenle şu anda doğru sinyaldir” dedi. Ek olarak, sağlık sorunları demografik değişim açısından giderek daha önemli hale gelmektedir. “Sağlıklı bir nüfus, rekabet gücümüzü ve refahımızı güvence altına almak için iyi bir arada yaşamanın temel ön koşuludur. NAKO Sağlık Çalışması, kullanımı bilimsel, sosyal ve ekonomik ilerlemeyi destekleyen bir veri tabanı oluşturuyor” dedi.

Kadın profesör programı 2030

Bir başka nokta olarak GWK, 4 Kasım 2022’deki toplantısında 2030 kadın profesörler programına ilişkin federal-eyalet anlaşmasını kabul etti. Başarılı önceki üç program aşamasına dayanarak, üniversitelerde daha fazla toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik kültürel değişim daha da ileriye taşınmalıdır. güçlendirilmiş Finansman programının amacı,
Bilim alanında üst sıralarda yer alan kadın bilim insanlarının sayısını eşitlik yönünde dinamik olarak artırmak ve üniversitelerde toplumsal cinsiyet eşitliğini yapısal olarak daha da sağlamlaştırmak.

Federal Bakan Stark-Watzinger karardan memnun kaldı ve Münih’te şunları vurguladı: “Bilim ve araştırmada üst sıralarda yer alan kadın ve erkekler arasında eşitlik sağlamak istiyoruz. Üniversitelerdeki kadın oranının yükselmeye devam etmesi kabul edilemez. akademik kariyer basamakları Almanya’nın bir bilim merkezi olarak yenilikçi ve gelecekteki yaşayabilirliği ancak kadınların eşit bir zeminde yer alması durumunda güvence altına alınabilir. Bu nedenle, federal ve eyalet hükümetlerinin daha fazla toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik daha ileri adımlar üzerinde ortaklaşa anlaşmalarından çok memnunum. • 2030 kadın profesörler programı, diğer şeylerin yanı sıra, cinsiyet eşitliğine dayalı bir üniversite kültürüne yönelik değişime yeni bir ivme kazandırmak için üniversitelerdeki fakültelere ve atama yönetimine daha yakından odaklanacaktır. federal eyaletlerin önümüzdeki sekiz yıl içinde toplam 320 milyon avroyu kullanıma açması, üniversitelerde eşitlik için önemli bir işarettir”.

Ayrıca bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz BURADA.