Ukrayna bilimine destek

Ukraynalı bilim adamlarının savaş sonrası ülkenin yeniden imarına önemli bir katkı yapabilmeleri için savaş sırasında da çalışmalarına devam edebilmeleri gerekiyor.

Bu yüzden Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı Ukrayna bilimine 2028'e kadar 24 milyon avro. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı çalışma başlığı altındaFederal Eğitim ve Araştırma BakanlığıGirişim Yeniden Yapılanma Ukrayna” önümüzdeki dört yıl için bir önlem paketi hazırladı. Buna ek olarak, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı Ukrayna'dan bilimsel uzmanlar için.

Önümüzdeki dört yıla ilişkin tedbir paketi

Önlem paketi, finansmanı şu anda başlayan dört Ukrayna-Almanya mükemmeliyet merkezini içeriyor. Alanında ileri araştırmalara yeni bir uluslararası vurgu oluşturmayı amaçlamaktadırlar.

• Tıbbi ve farmasötik araştırmalar
  • Nanomalzemeler
  • kuantum tabanlı ve dijital teknolojiler ve
  • Tarih
Almanya, Polonya ve Ukrayna arasında üçlü proje olarak hayata geçirilecek “Yeşil Anlaşma Ukrayna” adlı düşünce kuruluşunun kurulmasına da yatırım yapılacak. ek olarak Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı Reform süreçlerini desteklemeye, bilimsel kapasiteyi geliştirmeye ve Ukrayna'nın Avrupa Araştırma Alanına entegrasyonunu ilerletmeye yönelik önlemler.

Almanya'daki Ukraynalı öğrenciler ve araştırmacılar

Almanya, Ukrayna'dan gelen akademik personel ve öğrenciler için merkezi bir iletişim noktasıdır. 11.000'den fazla Ukraynalı öğrenci Alman üniversitelerinde eğitim görüyor. Ayrıca Şubat 2022'den bu yana Almanya'ya kabul edilen 1.000'in üzerinde Ukraynalı araştırmacı var. Bu, Ukrayna dışında dünyadaki en yüksek sayıdır.

Federal Hükümet, Ukraynalı öğrencilere ve araştırmacılara yalnızca güvenli bir sığınak değil, aynı zamanda eğitim ve kişisel gelişim açısından mümkün olan en iyi olanakları sunmak için eyaletler ve bilimsel kuruluşlarla yakın işbirliği içinde çalışıyor.

Ukrayna Kurtarma Konferansı

Ukrayna Kurtarma Konferansı (URC) 11-12 Haziran 2024 tarihleri arasında Berlin'de gerçekleşecek. Ukrayna'nın uzun vadeli yeniden inşasına hazırlanıyor. Yaklaşık 2.000 üst düzey hükümet temsilcisi ve uzman, diğer konuların yanı sıra, Rusya'nın saldırganlık savaşı nedeniyle ağır hasar gören ülkenin yeniden inşasına yönelik rehabilitasyon projeleri, özel sektör yatırımları ve sivil toplum girişimlerini tartışmak üzere iki gün geçirecek.

İlk defa eğitim ve araştırma ayrı bir konudur. Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger, diğerlerinin yanı sıra Ukrayna Bilim Bakan Yardımcısı Yevhen Kudriavets ile “Savaş Zamanlarında ve Ötesinde Eğitim, Bilim ve Yenilik” konulu bir uzman panelinde bir araya geldi.