Uniswap Nedir? UNI Ne İşe Fayda?

SessizGozler

New member
Uniswap, DeFi Token’lerinin otomatikleştirilen ticaretini kolaylaştıran kıymetli bir merkeziyetsiz ticaret protokolüdür. Bu makalemizde Kriptokoin.com olarak “Uniswap nedir?” sorusuna cevap vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen tüm hususlara değineceğiz.

Uniswap nedir? UNI ne işe fayda?

UNI, Uniswap’ın yönetişim Token’i olarak tanımlanmaktadır. Platform çalışmak için ETH ağına gereksinim duyan ve temelinde bir ERC-20 Token’i olan bir kripto varlıktır. Ayrıyeten UNI için bir yönetişim Token’i olarak fonksiyonel özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir sanal para ünitesidir.

UNI projesinin hedefi nedir?

UNI projesinin ortaya çıkmasındaki en kıymetli öge; DeFi varlıklarının ticaretinin kolaylaştırılması amacı olmasıdır. Otomatikleştirilen AMM örneği olarak ortaya çıkan proje, yol haritası ve whitapaper’ında açıklandıği üzere klasik borsalardan farklı olarak Token ticaretinde verimliliğin artırılması, süreçlerin otomatikleştirilmesi ve Token sahibi herkese açık bir platform olma maksatlarına sahiptir. Uniswap, Kasım 2018’de piyasada yerini alarak, asıl gücünü son devirlerde DeFi’ye olan ilginin artmasıyla elde etti.

Projeyi eşsiz kılan nedir?

• Aktif olarak bilhassa AMM tahlilleri sunan bir protokoldür.
  • Otonom borsaları için geliştirilen ‘’X * Y = K’’ formülüyle çalışır.
  • Yalnızca merkeziyetsiz bir borsa değil, ayrıyeten EtherDelta üzere platformların likidite sorunlarını de çözen bir protokoldür.
  • Piyasa üretim sürecini otomatikleştirip, riski sonlandırır. Ayrıyeten tüm taraflar için masrafları azaltarak aktifliği de teşvik etmesi öne çıkaran bir özelliğidir.
  • Platform her Token çifti için likidite havuzları oluşturulabilmektedir.
Avantajları neler?

• Platform büyüyen DeFi uygulamaları ağlarına sahiptir.
  • Topluluklar tarafınca pek kuvvetli ve inançlı bir idare sağlanmaktadır.
  • Ayrıca DeFi Token’lerinin ticaretini kolaylaştırır.
Dezavantajları neler?

• Platform öbür akıllı kontratlar DeFi yatırımcılarının para kaybetmelerine sebep olacak güvenlik sorunlarına sahip olabilmektedir.
  • UNI piyasa hareketleriyle sert fiyat dalgalanmaları yaşadığı için riskli görülmektedir.
Uniswap nedir? UNI nasıl satın alınır?

UNI ile süreç yapılabilen borsalar; Binance, OKEx, Coinbase Pro, Gate.io ve FTX’dir. Coin satın almak için ise bu etaplar izlenmektedir:

Öncelikle birinci adım olarak seçtiğiniz UNI listeleyen borsanın web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. ondan sonrasında borsanın hesap açma adımlarını tamamlayın. Bir öteki adım olan kimlik doğrulama ve onay sürecini tamamlayın. Öteki adım olan borsanın para yatırma adımlarını takip edin. Son adım olarak ise istediğiniz bakiye tutarınca UNI seçin ve alım buyruğu oluşturun. Sağlam hesaplarınızda saklayın.