Yardım Kamplarındaki 10. ve 12. Sınıf Öğrencileri Manipur Bilim İnsanları ve Akademisyenler Grubundan Yardım Alıyor PIMMSAA

KozmikRüya

New member
PIMMSAA İlk Kuruluş Gününü kutluyor ve yardım kamplarında yaşayan Meitei öğrencilerine ödüller veriyor

Delhi/İndira Gandhi:

Manipur'daki yardım kamplarında yaşayan ve zor koşullara rağmen 10. ve 12. sınıf sınavlarını geçen 120'den fazla öğrenci, Meitei topluluğundan bilim insanları ve akademisyenlerden oluşan bir grup tarafından ödüllerle onurlandırıldı.

Pan-Hindistan Manipuri Meitei Bilim İnsanları ve Akademisyenler Derneği'nden (PIMMSAA) yapılan açıklamada, en yüksek notu alan üç öğrenciye 'Toplumsal Dayanıklı Eğitim Mali Destek Ödülü (CREFS) Ödülü', geri kalanlara ise teselli ödülleri ve sertifikalar verildiği belirtildi.

Organizatörler, bazı öğrencilerin yardım kamplarından aileleriyle birlikte geldiğini, bazılarının ise Manipur Üniversitesi Kimya Bölümü'ndeki etkinlik alanına kendi başlarına geldiğini belirterek, etkinliğin aynı zamanda PIMMSAA'nın ilk kuruluş günü olduğunu belirtti.

“Yardım kamplarında yaşayan öğrencileri iyi çalışmaya teşvik etmek, yalnız olmadıklarını söylemek istedik. Geçtiğimiz yılın mayıs ayından bu yana yaşanan zor koşullara rağmen, onlara mümkün olan her şekilde yardımcı olmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız,” dedi bir PIMMSAA üyesi.

Haberler'de Son Dakika ve Haberler

10. sınıf öğrencisi Pushparani Yumnam ve 12. sınıf öğrencileri Mangsatabam Beberani Chanu ve Waikhom Bikash Singh, aralarında nakit paranın da bulunduğu ilk üç ödülün sahibi oldu.

PIMMSAA tarafından onurlandırılan tüm öğrenciler, Mayıs 2023'te etnik şiddet başladığında Bishnupur ve Tengnoupal gibi ilçelerin eteklerindeki evlerini terk etmişti.

PIMMSAA üyelerinden biri de, “Bu öğrencilerin ve velilerinin sahip olduğu tek şey, yanan evlerinden uzakta, daha güvenli bölgelere ulaştıklarında üzerlerindeki kıyafetlerdi” dedi.

Manipur'daki öğrencilerin %93'ünden fazlası, etnik gerginlikler nedeniyle zorlu geçen 2023-24 akademik yılına rağmen eyalet kurulunun 10. sınıf sınavını geçti. Öğrencilerin çoğu hala yardım kamplarında. Bu yılki geçme yüzdesi son 10 yılın en yükseğiydi. Daha yakın zamanda, 2022'de %76 ve 2023'te %82,82 idi.

“CREFS Ödülü'nün yanı sıra, PIMMSAA sürdürülebilir geçim misyonumuz kapsamında iç göç etmiş insanlara geçim kaynakları sağlamak için çalışıyor. Dayanıklı ruhlarını görüyoruz ve onlara yardım etmek istiyoruz. Birlikte çalışalım ve daha iyi bir yarın inşa edelim,” dedi bir PIMMSAA üyesi.

PIMMSAA'nın internet sitesinde, sürdürülebilir geçim ve kalkınma gibi faaliyetler için projeler üreten Meitei topluluğundan çok disiplinli bilim insanları ve akademisyenlerden oluşan gönüllü bir grup olduğu belirtiliyor.

Manipur Üniversitesi eski Fizik Bölümü başkanı Ngangkham Nimai Singh ve Kimya Bölümü başkanı Nongmaithem Rajen Singh baş konuklardı; PIMMSAA genel sekreteri Dr. L. Robindro ve ortak sekreter Dr. S. Somarendro Singh gruptan kilit katılımcılardı.

PIMMSAA, CREFS Ödülü'nün, yardım kamplarında yaşayan Meitei topluluğundaki öğrencileri motive etmeyi, başarılarını takdir etmeyi ve büyük zorluklara rağmen akademik mükemmelliği sürdürmeleri için onları teşvik etmeyi amaçlayan bir girişim olduğunu söylüyor.

Vadide baskın olan Meitei topluluğu ile Manipur'un bazı dağlık bölgelerinde baskın olan ve İngilizlerin sömürge döneminde Kuki adını verdiği yaklaşık iki düzine kabile arasındaki etnik şiddet, 220'den fazla kişinin ölümüne ve yaklaşık 50.000 kişinin ülke içinde yerinden edilmesine yol açtı.