Yeni imzalanan eğitim sözleşmelerinin sayısı yine arttı

Yeni imzalanan eğitim sözleşmelerinin sayısındaki olumlu eğilim devam ediyor. Üst üste üçüncü kez arttı. Sağlık, sosyal ve eğitimsel mesleklerde okul temelli eğitim kurslarında da bir artış oldu. Ayrıca işe alınan kursiyerlerin oranı da yine yüzde 77 gibi yüksek bir seviyede.

Ancak son zamanlarda şirketlerin ve şirketlerin buna ihtiyacı olmasına rağmen daha fazla genç eğitim pozisyonu arayışında başarısız oldu. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı bu nedenle Mesleki Eğitimde Mükemmeliyet Girişimi kapsamında mesleki yönelimi güçlendirmeye devam ediyor. Mesleki yeterliliğe sahip olmayan genç yetişkinlerin sayısı da artmaya devam ederek 2,86 milyona yükseldi. Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, “Bu gelişme beni endişelendiriyor” dedi.

Haberler, değerlendirme prosedürünü Mesleki Eğitim Doğrulama ve Dijitalleştirme Yasasına yasal olarak bağlayarak insanların eğitim sistemiyle yeniden bağlantı kurmasını sağlamak istiyor. “Hedefimiz devam ediyor: Daha fazla gencin eğitime katılmasını istiyoruz. Çünkü gençler için daha fazla fırsat ve yeni yollar aynı zamanda ülkemizde büyüme ve refah için daha fazla vasıflı işçi anlamına da geliyor” diye vurguluyor Stark-Watzinger.

Federal Kabine 8 Mayıs'ta 2024 mesleki eğitim raporunu ele aldı. Eğitim pazarındaki durumu ve 30 Eylül 2023'te eğitim yılının başlangıcındaki durumu açıklamaktadır.

Haberin Detayları

Rapor, eğitim tekliflerinin yüzde 3,4 artışla 562.600'e çıktığını gösteriyor. 2023'te bir önceki yıla kıyasla hem geleneksel eğitim talebinde (yüzde +3,6'dan 515.600'e) hem de eğitim yerlerine yönelik artan talepte (yüzde +3,2'den 552.900'e) artış yaşandı. İkili sistemde yeni imzalanan eğitim sözleşmesi sayısı yüzde 3,0 artışla 489 bin 200'e yükseldi. Bir önceki yıla göre doldurulamayan eğitim kadrosu sayısı yüzde 6,6 artışla 73 bin 400'e yükseldi. Refakatsiz kalanların sayısı ise yüzde 16,3 artışla 26 bin 400 kişiye ulaştı.