Yetim ne demek ne demek ?

SessizGozler

New member
Yetim ne demek ne demek?

Yetim, ozellikle cocuklar icin, ebeveynlerinin olumunden sonra bakm ve koruma gereksinimleri olan kisilere verilen genel terimdir. Yetimlerin cogu yetimhanelere, koruma merkezlerine veya bakm evlerine yerlestirilir. Yetimlik, cocuklarn ebeveynlerinin olumunden sonra onlarn yasamlarn degistiren bir durumdur. Yetimli cocuklarn cogu, yasamlarnda baz zorluklarla karslasrlar.

Yetimlerin Haklar

Yetimler, tum insan haklarna sahip olmalarna ragmen, ebeveynlerinin olumunden sonra kendilerini koruma, guvenlik ve destek alma gereksinimleri ile cogu zaman kars karsya kalrlar. Bircok ulkede yetimlerin haklar uzerinde calsma yapan orgutler vardr. Bu orgutler, yetimlerin fiziksel, psikolojik ve sosyal ihtiyaclarn karslamak amacyla yetimlere yonelik ozel programlar, uygulamalar ve cozumler uretmektedir.

Yetimlik Nasl Tanmlanr?

Yetimlik, bir veya her iki ebeveyninin olumunden sonra yetim olan kisilere verilen genel terimdir. Yetimlik, ebeveynlerinin olumunden sonra cocugun yasamnn ciddi bir sekilde degistigi anlamna gelir. Yetimlik, herhangi bir ulkenin hukuk sistemi tarafndan tanmlanms olabilir veya bir ulkenin sosyal guvenlik sistemi tarafndan tanmlanms olabilir. Yetimlik, cocuga bakm ve koruma gereksinimlerini karslamak icin belirli hukuki ve sosyal haklar saglayabilir.

Yetimlerin Saglk Sorunlar

Yetimlerin saglk sorunlarna ozel dikkat gosterilmelidir. Yetimler, saglklarnn korunmas ve gelistirilmesi icin gerekli bakm almamaktan dolay saglk sorunlar yasayabilirler. Yetimlerin cogu, gecmiste yasadklar travmalarn neden oldugu psikolojik ve fiziksel saglk sorunlarn yasayabilirler. Yetimlerin saglk gereksinimleri, ulkenin yetimlik politikalarna ve sosyal hizmetler araclgyla saglanan destege bagldr.