“Yetmez fakat evetçi değilim, evetçiyim”

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Oyuncu Halil Ergün Günaydın’dan Tuba Kalçık’a konuştu. Halil Ergün röportajında 2010 referandumu hakkında kendisine verilen yansılara de yanıt verdi.

Siyasette uzlaşma külçeşidinin kıymetini vurguladığını söyleyen Halil Ergün, “Kültürel, siyasi yahut ekonomik meselelerimizin tarihi kökenlerine bakılmalı. Muhalefet yapılacaksa da bunlar tartışılarak yapılmalı. Geçmişten gelen problemlerimiz var, bu toplum daha kendisiyle tartışmadı.” dedi.

12 EYLÜL’ÜN ACISINI YAKINDAN ÇEKTİM

12 Eylül’ün acısını yakından çektiğini belirten Halil Ergün darbe daha sonrası yapılan anayasa referandumu hakkında görüşlerini şu biçimde sıraladı:

“12 Eylül faşizmin anayasasına yüzde 92 ile evet demiş bir toplumuz. Ben yüzde 8’lik hayır verenlerdenim. Yaşadıklarımı ben bilirim o darbede. Keskin bir siyasi iklimden geldim. O sertlik yerine kucaklamayı bilmek gerektiğini öğretti hayat bana.”

YETMEZ LAKİN EVETÇİ DEĞİLİM, EVETÇİYİM

12 Eylül 2010 referandumunda da ‘MGK üyeleri ölünceye kadar yargılanamazlar’ hususunun kaldırılması için evet verdiğini savunan Halil Ergün, “yetmez fakat evetçi” olarak değil, direkt “evetçi” olduğunu söylemiş oldu.

Halil Ergün, “Şimdi kimileri beni ‘Yetmez lakin Evetçi’ olarak suçluyor lakin ben yetmez bile demedim, direkt ‘Evet’ demiş biriyim. Bu erkeklerin yargılanma hususu bile fazlaca kıymetliydi.” dedi.