Yunan Kıyı Güvenlik gemisi, 5 aylık gebe eşinin vefatına niye oldu

KozmikRüya

New member
Sahil Güvenlik Komutanlığı’na, 21 Aralık saat 06.38’de Kuşadası ilçesi açıklarında bir küme sistemsiz göçmen olduğunun bildirilmesiyle bölgeye 1 Kıyı Güvenlik botu sevk etti.

Tespit edilen lastik bottaki 43 sistemsiz göçmen sağ kurtarıldı. Biri 5 aylık gebe olan Acheng Meryem Shakul ve 1 bayanın daha cansız vücuduna ulaşıldı.

Kurtarılan göçmenler, tabirlerinde, Yunanistan Kıyı Güvenliği tarafınca Sisam Adası önlerinde durdurulup motorlarının alındığını, botlarının halatla çekilip sürüklendiklerini, ikinci bir Yunan ögesinin daha bölgeye gelip, oluşturduğu dalga kararı botlarının su almaya başladığını ve bu sırada karışıklık yaşandığını anlattı.

“Eşim 5 aylık hamileydi”

DHA’nın haberine nazaran; dlayda eşi Acheng Meryem Shakul’u kaybeden Muhammed Shakul, yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlatarak, şu sözleri kullandı:

“4 ay evvel yasal yollardan Türkiye’ye geldik. Eşim 5 aylık gebeydi. Bot su aldığında eşim ‘Yardım edin’ diye bağırıyordu. Çok üzgünüm. Biz botun ortasındaydık, sular üzerimize gerçek geliyordu. Yunan Kıyı Güvenlik bizi daima sıkıştırıyordu. Telefonla arandıktan 50 dakika daha sonra Türk Kıyı Güvenlik geldi. Türk Kıyı Güvenlik bize yeterli davrandı. Eşimi kaybettim ancak ben uygunum.”

“Yunanlar havaya ateş ediyordu”

Hamile ablasının gözlerinin önünde boğulduğunu belirten kız kardeşi Rıhanna İbrahim ise “Ben botta ayaktayken, ablam ise o sırada oturuyordu. Havaya ateş ediyorlardı. Endişe dolu anlar yaşadık. Kendimi fazlaca makûs hissediyorum. Ablamı kaybettim” sözlerini kullandı.

İç çamaşırına sakladığı telefon yardımıyla kurtuldular

Bottaki öteki göçmenlerin John Jones’ın sakladığı cep telefonuyla yaptığı ihbarla kurtarıldığı ortaya çıktı. hadiseden daha sonra sakladığı telefonu çıkarıp, 112’yi arayarak Türk Kıyı Güvenlik’ten yardım isteyen John Jones da “Arkadaşımın telefonuydu. İç çamaşırımın ortasında sakladım. hadiseden daha sonrasında 112’yi arayarak Kıyı Güvenlik’ten yardım istedim. Pozisyon istediler; gönderdim. Bizi bu türlü kurtardılar” diye konuştu.