Almanya dünya çapında en popüler üç eğitim yerinden biridir

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, raporun sonuçlarıyla ilgili olarak “Almanya, üniversitelerinin ileri düzeyde uluslararası hale getirilmesi konusunda çok iyi bir konumda” dedi. Bu, dünya çapındaki en popüler eğitim yerleri arasında üçüncü sırada yer almasıyla etkileyici bir şekilde kanıtlanmıştır. Bologna bölgesindeki Avrupa üniversite iş birliğinin güçlendirilmesi, küresel değişimler karşısında her zamankinden daha önemli.

1999'daki Bologna Deklarasyonu ile toplam 30 eyalet, şu anda 49 eyaleti kapsayan Avrupa Yüksek Öğretim Alanı'nın (EHEA) temelini attı. Temel hedefler, başarıların basit ve tek tip olarak tanınması, ortak kalite güvencesi ve öğrencilerin ve üniversite üyelerinin Avrupa işbirliğinin ve hareketliliğinin arttırılmasıdır. 25 yıl sonra Almanya'daki temel yapısal reformlar, Bologna Süreci'nin sistemsel anlaşmalarını ve gerekliliklerini yerine getirdi.

Sunulan kurs yelpazesi ağırlıklı olarak uluslararası düzeyde karşılaştırılabilir lisans ve yüksek lisans kurslarıyla karakterize edilir. Alman birinci sınıf öğrencilerinin sayısındaki hafif düşüş, artan yabancı öğrenci akışıyla telafi ediliyor.