Antalya’daki bayan, saçlarını bağışlamak isterken kanser çıktı

KozmikRüya

New member
Antalya’da ilaç mümessili olarak çalışan Sibel Sönmez, her vakit kısa kullandığı saçlarını kanser hastaları için uzatmaya karar verdi.

Tedavi bakılırsan kanser hastalarının dökülen saçlarının yerine kendi saçlarını bağışlayarak peruk yaptırmak isteyen bayan, aldığı bir haberle hayatının en kuvvetli günlerini yaşadı.

Rahatsızlığının kendini epeyce yorgun hissetmesiyle ortaya çıktığını anlatan Sönmez, işi gereği her gün hastanelerde olduğu için bu durumu atlamak istemediğini söylemiş oldu.

Kanser olduğunu öğrendi

Yaptırdığı analiz ve tetkikler kararı akut lösemi olduğunu öğrenince şoke olduğunu belirten Sibel Sönmez, birinci şoku atlattıktan daha sonra hayata sıkı sıkıya tutunarak tedavi sürecinin başladığını tabir etti.

“Tedavi kısmından hasta kısmına geçtim”

Uykusundan yorgun olarak kalkmaya başladığında aklına lösemi olabileceğinin gelmediğini belirten Sönmez, “Her gün iş için gittiğim hastanelerde çizginin tedavi kısmındayken bir anda hasta kısmına geçmiştim” dedi. Yüksek doz kemoterapi tedavisinden daha sonra kök hücre nakli olduğunu kaydeden Sönmez, artık sıhhatine kavuştuğunu ve yaşadığı tüm zorluklardan daha sonra ömrün fazlaca değerli olduğunu bir sefer daha anladığını söylemiş oldu.

Steril odada sıkıntı geçen 2 ay

Akut lösemi tanısı aldıktan daha sonra yaklaşık 6 aylık ağır kemoterapi sürecinin başladığını belirten Sönmez, şiddetli sürecin akabinde kök hücre nakli sürecinin başladığını kaydetti. Kız kardeşi Sinem Var’dan (31) yüzde yüz uyumlu kök hücre nakliyle yaşama tutunan Sönmez, nakil daha sonrası steril odada geçen 2 aylık devri anlatırken, “Dört duvar içinde kalınca hayatımı bir daha gözden geçirdim” dedi.

O periyotta “Eğer başarılı bir tedavi olursa, bu pürüzü aşıp tekrar yaşama tutunabilirsem ertelediğim her şeyi yapacağım” diye düşündüğünü belirten Sönmez, “O odada olmak epeyce sıkıcıydı lakin her gün bir umutla bekledim. Daima ‘Bugün daha yeterli olacağım’, ‘Yarın daha uygun olacağım’ diye düşündüm. Moralimi yüksek tutmam değerliydi. Çok şükür artık geride kaldı. Sıhhatime kavuştum” diye konuştu.

Saçlarını uzatmaya başladı

Saçlarının daima kısa olduğunu anlatan Sibel Sönmez, uzatıp kanser hastalarına peruk yapılması için bağışlamaya karar verdiği devirde konulan teşhis ile hiç beklemediği bir şok yaşadığını söylemiş oldu. Sönmez, “Saçımı yalnızca 3 ay uzatabilmiştim zira lösemi tanısı aldım, saçlarımı kaybettim” sözlerini kullandı.

Yüksek lisans yapıyor

Erteledikleri içinde yüksek lisans olduğunu da kelamlarına ekleyen Süleyman Demirel Üniversitesi mezunu Sibel Sönmez, hala on-line olarak İngiltere’deki St. Clements Üniversitesi psikoloji kısmında eğitim aldığını kaydetti. beraberinde imtihanla kabul edildiği İstinye Üniversitesi’nde de sıhhat psikolojisi yüksek lisansı yapan Sönmez, “Şu anda psiko- onkoloji dersleri alıyorum. Sıhhat psikolojisi alanında uzmanlığı tamamlıyorum. Maksadım onkoloji ve hematoloji kliniklerindeki hastaların ruhsal takviye almalarında yardımcı olmak. Zira kendi içimizdeki gücü fark ettiğimizde kanserle savaşmak daha kolay oluyor” dedi.

Yaşama tutunma hikayesi oldu

Sibel Sönmez’in tedavisini gerçekleştiren özel hastanenin Hematoloji Uzmanı Dr. Burak Deveci ise, “Hastamız mesleği itibariyle profesyonel bir hastasıydı. Hayata fazlaca uygun tutundu. Yaşadıkları sahiden hayli zordu. Çok önemli ilaç tedavisi ve ateş devirleri oldu. kimi vakit kendini bile kaybedebilecek kadar makus süreçler yaşadı. Ağır bakım gereksinimi olup olmadığını düşündüğümüz devirler oldu. Çok şiddetli ve yüksek dozda kemoterapi aldı. bir fazlaca hastamıza örnek gösterebileceğimiz yaşama tutunma hikayesi oldu” diye konuştu.