Ataşehir’de bantlanan hanımın konutundaki yangını kendi çıkardığı belirlendi

KozmikRüya

New member
İstanbul Ataşehir’deki 15 katlı bir apartmanın 14’üncü katında yangın çıktı.

Geçtiğimiz yıl çıkan yangına itfaiye müdahale ederken, konuttan koli bandıyla bağlanmış Alev Ş. isimli bayan çıkarıldı.

Yaralı bayan, eski sevgilisinin ellerini, ayaklarını ve ağzını bağladığını söylemiş oldu.

Olayın akabinde Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturmasını tamamladı. Hazırlanan iddianamede şok eden gerçek ortaya çıktı.

Sevgilisiyle arbede ettiler

İddianamede soruşturmanın Alev Ş.’nin şikayetiyle başladığı belirtilerek, olay tarihinde verdiği tabirine yer verildi. Alev Ş.’nin olay günü erkek arkadaşı Emre Y.’nin meskenine geldiği, kendisiyle bir ölçü alkol aldığı, bir süre daha sonra tartışmaya ve arbede etmeye başladıklarını söylemiş olduği açıklandı.

Meskeni sevgilisinin yaktığını söylemiş oldu

daha sonrasında yaşananları hatırlamadığını belirten Alev Ş.’nin, “Gözünü açtığında apartman boşluğunda olduğunu, konutundan dumanlar çıktığını, Emre Y.’nin benim ellerimi, kollarımı ve ağzımı bantlayarak meskenimi ateşe verdiği anı şu an hatırlamıyorum. Şu an hafızam gidip geliyor. Güzelleştikten daha sonra ek tabir verebilirim. Emre Y.’den şikayetçiyim” dediği aktarıldı.

Eski sevgilisi, ruhsal problemleri olduğunu düşünüyor

Kuşkulu olarak soruşturulan Emre Y., suçlamayı kabul etmediğini, Alev Ş.’nin birkaç ay evvel hudut krizi geçirip bileğini kestiğini, ruhsal meseleleri olduğunu düşündüğünü belirtti. Emre Y., “Ben olay günü saat 17.00 sıralarında Alev’in ikametinden ayrıldım. Ellerini kollarını bağlamadım. Konutu ateşe vermedim” dedi.

İtfaiye, rahatlıkla çözülecek biçimde bağlandığını söylemiş oldu

İddianamede olay yerinde bakılırsavli itfaiye çalışanı İ.G. ve A.Ç.’nin, şahit olarak tabirleri yer aldı. İ.G. tabirinde, Alev Ş.’nin elindeki ve ayağındaki ipin rahatlıkla çözülebilecek bir biçimde bağlandığını, şuurunun tam kapalı olmadığını söylemiş oldu. Yangının niye çıktığını anlayamadıklarını söyleyen İ.G., “Ben 10 yıllık itfaiye memuruyum, nizamlı eğitim alıyoruz. Bu yangının biz gelmeden azamî 5 dakika evvel çıktığını söyleyebilirim” dedi.

A.Ç. ise sözünde konutun yatak odasında bir hanımı elleri ve ayakları bağlı biçimde bulduklarını, ayaklarının sıkı, ellerinin ise fazlaca sıkı bağlı olmadığını anlattı.

“Yangın çıksa biz nereden çıkacağız”

Apartman sakinlerinden N.Ö.’nün sözü de iddianamede yer aldı. N.Ö., yangın çıkmadan 4 gün evvel Alev Ş.’nin binanın girişinde bulunan aynaya “Yangın çıksa biz nereden kaçacağız” halinde yazı astığını gördüğünü söylemiş oldu.

Sevgilisi 3 saat evvel binadan ayrıldı

İddianamede güvenlik kamera kayıtlarının incelendiği belirtilerek, Emre Y.’nin yangından 3 saat evvel binadan ayrıldığının tespit edildiği bildirildi. Yangının 19.21’de çıktığı ve yangına müdahalenin ihbardan 7-8 dakika daha sonra yapıldığı iddianamede hatırlatıldı.

Alev Ş.’nin ellerinin ve ayaklarının epeyce gevşek bir biçimde ve bir insanı zapt edilemeyecek biçimde bantla bağlı olduğu vurgulanan iddianamede, Alev Ş.’nin yaklaşık 3 saat boyunca meskende yalnız kaldığı da hatırlatıldı.

Alev Ş.’nin beyanlarının ömrün olağan akışına alışılmamış olduğu söz edilen iddianamede, yangın çıkartarak cürüm uydurduğunun anlaşıldığı değerlendirmesi yapıldı. Emre Y. hakkında ‘Yangın çıkartarak taammüden öldürme’, ‘Kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ cürümlerinden dava açılmasına yer olmadığı bildirildi.

Yangın daha sonrasında ruhsal tedavi gördü

Şikayetiyle başlayan soruşturmanın şüphelisi olan Alev Ş.’nin ‘Yangın çıkararak genel güvenliğin taammüden tehlikeye sokulması’ ve ‘Suç uydurma’ kabahatlerinden 6 yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırılması istendi. Yangından daha sonra Alev Ş.’nin cinayet sürece niyeti manasına gelen ‘homisid’ fikir ve davranışları niçiniyle Erenköy Ruh ve Hudut Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındığı öğrenildi.

Alev Ş.’nin psikiyatrik rahatsızlığı niçiniyle kendisi ve toplum için tehlike oluşturduğu, öbür biçimde korunamayacağı değerlendirmesiyle, onayı alınmadan hastaneye yatırıldığı öğrenildi.