Birbirinden Enfes Sinemalardan Derin Manalara Sahip Unutulmaz Sinema Replikleri

KozmikRüya

New member
Film izlerken kimi replikler hakikaten aklımızı başımızdan alır. O denli ki kimileri başlı başına hayat dersi verebilecek nitelikte pahalı olabiliyor. Şayet sinema repliklerinden hoşlanıyorsanız, enfes sinemalardan unutulmaz replikler derledik!

1. “Nehirlerin yükselişini gördüm. Dağların çöküşünü, uçsuz bucaksız görüntülerin sonunu, yıldızların çarpışmasını gördüm. Okyanusun kükremesini duydum. Tek arkadaşını kaybetmek nasıldır bilirim. hiç bir şey sonsuza dek sürmez. Daima bunu duydum. Güzel olan her şeyin bir sonu vardır. Biliyorsun ki bu hakikat. hiç bir şey sonsuza dek sürmez. Fakat tahminen kimi şeyler sürer…”

• The Man from Earth
2. “Bilinç vahim bir lanettir. Düşünürsün, hissedersin ve acı çekersin.”

• Being John Malkovich
3. “Gençlikte, ölümsüzmüş üzere yaşarız. Fanilik kavramı derimize değen narin, kağıt bir kurdele misali etrafımızda raks eder. Hayattaki bu değişim ne vakit olur? En nihayetinde kurdele ne vakit bizi boğacakmış üzere sıkılaşır?”

cdn-japantimes.com

• Night Train to Lisbon
4. “Güzel bir his, değil mi? hiç bir şeyin değeri yoksa, ömrünü boşa geçirdiğin için duyduğun acı ve suçluluk duygusu da yok olup gidiyor.”

• Everything Everywhere All at Once
5. “Kalbimiz ve vücudumuz bizlere bir keze mahsus verilmiştir.”

• Call Me by Your Name
6. “Yalnızlık beni tüm ömrüm boyunca izledi, her yerde. Barlarda, otomobillerde, kaldırımlarda, dükkânlarda, her yerde. Kaçış yok. Ben Allah’ın yalnız adamıyım.”

• Taxi Driver
7. “Burası beni düşündürüyor, hangisi daha berbat olurdu, bir canavar olarak yaşamak mı yoksa âlâ bir adam olarak ölmek mi?”

• Shutter Island
8. “Duvardan atlarken liflerini koparan ve ayağa kalkmaya çalışan yabanî bir attı. Çayır sandığı şey kasvetli bir ağıldı.”

• Betty Blue
9. “Hem kemer hem askı kullanan bir adama nasıl güvenebilirsin? Kendi pantolonuna bile güvenmeyen bir adama…”

• Once Upon a Time in the West
10. “Adalet söylemiş olduğiniz o kadar da adil bir şey değil demek.”

• Pardon
11. “İnsanlar size kim olduklarını anlatırlar fakat biz inanmayız zira biz onların, olmasını istediğimiz şahıslar olmalarını isteriz.”

• Dead Man
12. “Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız, ne büyük savaşı gördük ne de büyük buhranı. Bizim savaşımız manevî bir savaş, en büyük buhranımız hayatlarımız…”

• Fight Club
13. “Kendimi bildim bileli yıldızları izler dururum. Ancak beni en epeyce şaşırtan şey onlarla değil, seninle karşılaşmak oldu.”

• Arrival
14. ”Belki de düzgünlük dediğimiz şey hayalden öte bir şey değildir. Beşerler makûs şeyleri unutmak ve palavra da olsa uygun şeylere inanmak ister. bu biçimdesi daha zahmetsizdir.”

• Rashomon
15. “Ölümden niye korkuyorsun ki? Hiç de bahsedildiği üzere vahim değil, tıpkı doğmadan evvel olduğu üzere boşluk.”

• Seul Contre Tous
16. “En âlâ yıllarım uçup gitti. Seninle cebelleşeceğim diye bütün hoş huylarım değişti.”

• Kış Uykusu
17. ”Tangoda yanılgı olmaz Donna, hayata benzemez. sıradantir, bu yüzden bu kadar harikadır. Kusur yaparsan, ayakların dolanırsa dans etmeye devam edersin.”

• Scent of a Woman
18. “… o gece oturup düşündüm. Oğlum Bekir dedim kendi kendime, yolu yok çekeceksin. İsyan etmenin yararı yok, mukadderatın bu biçimde. Yol belirli, eğ başını, metot yordam yürü artık. O gün bugün adap yordam yürüyorum işte.”

• Masumiyet
19. “Kadınlar kendilerini hatırlayacak mıyım diye sorduğunda ‘evet’ diyordum. Ancak asla unutamadığım bayan, bunu bana hiç sormayandı.”

• Malena
20. “Sakın benim dünyama girmeye kalkma! Yoksa merhametsizce yıkmaya kalkarsın onu.”

• Sevmek Zamanı