Cumhurbaşkanlığı’ndan Blockchain Duyurusu: Bu Altcoin ve Tarih Verildi!

celikci

New member
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, “Dijital Türkiye Blokzincir Hackathonu” isimli aktifliğe yönelik yeni bir tweet attı. Tweetinde, tanınan altcoin AVAX’ın ardındaki Avalanche’ın Türkiye hesabını etiketlediği gözlerden kaçmadı. İşte detaylar…

Dijital Dönüşüm Ofisi, altcoin projesini etiketledi

Kriptokoin.com
olarak da bildirdiğimiz üzere Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, bir hackathon duyurusunda bulunmuştu. Digiathon2022 projesinden geçtiğimiz günlerde bahsedilirken, dün akşam bahse yönelik ayrıntılar belirtildi. Bu yıl birinci defa düzenlenecek olan “Dijital Türkiye Blokzincir Hackatonu” için müracaatların başladığını dün akşam atılan bir tweet’te duyurdu. Duyuruya nazaran e-Devlet hizmetleri temasıyla gerçekleştirilecek olan aktifliğe dair müracaatlar 28 Eylül’de “digiathon.com”da başlıyor.

📢
Bu yıl ilk kez düzenlenecek ve @ekapi hizmetleri temasıyla gerçekleştirilecek olan ❝Dijital Türkiye #Blokzincir Hackathonu❞ için başvurular;
🗓
28 Eylül'de
🔗
https://t.co/Cp8P0PJRGf'da başlıyor.#DIGIATHON2022
🤝
@turksat @avalanche_tr #DijitalTR
🇹🇷
#Avalanche pic.twitter.com/2amGnfO001

— CB Dijital Dönüşüm Ofisi (@dijital) September 26, 2022Bu sırada, Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Avalanche’ın Türkiye hesabını etiketlemesi gözden kaçmadı. Bunun üzerine Avalanche Türkiye hesabından bir tweet atıldı. Tweet’e bakılırsa Avalanche, kelam konusu hackathon’da Avalanche (AVAX) temelli çeşitli mükafatlar dağıtacak. Kelam konusu tweet’te aşağıdaki sözler yer alıyor:

Katılımcıların blokzincir hünerleri ile, e-Devlet Kapısı (@ekapi) hizmetlerine dijital ve yenilikçi tahliller geliştirmeleri vasıtasıyla “Milli Teknoloji Hamlesi”ne katkıda bulunmasının amaçlandığı aktiflikte, AVAX temelli çeşitli mükafatlar dağıtılacak.

Katılımcıların blokzincir becerileri ile, e-Devlet Kapısı (@ekapi) hizmetlerine dijital ve yenilikçi çözümler geliştirmeleri vasıtasıyla "Milli Teknoloji Hamlesi"ne katkıda bulunmasının amaçlandığı etkinlikte, AVAX temelli çeşitli ödüller dağıtılacak.#DijitalTR
🇹🇷
, #Avalanche

— Avalanche TR
🔺
(@avalanche_tr) September 26, 2022Hachathon ile Blockchain’e yönelik ilginin artması planlanıyor

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, hackathon’a dair yaptığı evvelki açıklamalarda “teknolojiye ilgi duyan tüm vatandaşların ilgisini Blockchain’e çekmeyi hedeflediklerini” belirtmişti. Ayrıyeten “Kamu ve üniversitelere sunacağımız teknik alt yapıyla yenilikçi Blockchain projelerinin önünü açmayı hedefliyoruz,” tabirleri kullanılmıştı. Hackathon’a katılanlar, e-devlet kapısı hizmetlerine “dijital ve yenilikçi çözümler” geliştirecek.

Avalanche hakkında kısa bilgiler

Peki, duyuruda yer alan Avalanche (AVAX) nedir? Avalanche, merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) ve kurumsal Blockchain protokolleri geliştirmek için oluşturulmuş, açık kaynaklı ve akıllı mukavelelerle uyumlu bir platformdur. Açık kaynaklı olması, platform tarafınca kullanılan dağıtılmış defter teknolojisinin (DLT) büsbütün şeffaf ve her insanın erişimine açık olduğu manasına gelir.


2020’deki ana ağ lansmanından daha sonra Avalanche, kendi DApps ve DeFi ekosistemini geliştirmek için çalıştı. SushiSwap ve TrueUSD üzere farklı Ethereum tabanlı projeler Avalanche ile entegre oldu. Ayrıyeten platform, köprülerin geliştirilmesi üzere, kendi ekosistemi ile Ethereum içindeki birlikte çalışabilirliği geliştirmek için daima çalışıyor. Yazım sırasında AVAX, yüzde 6.36’lık bir yükseliş ile 18.20 dolardan el değiştiriyor. Kripto para ünitesi, 5.3 milyar dolarlık piyasa pahası ile 16. sırada yer alıyor. Ayrıyeten son 24 saatte süreç hacmi yüzde 48.28 oranında yükselmiş duruyor.
 
Üst