Edirne’de hem konutları hem tüp bebek paraları yanan Balcı çiftine yardım yağdı

KozmikRüya

New member
Edirne’nin Havsa ilçesine bağlı Şerbettar köyünde ikamet eden 12 yıllık evli Rasim (51) ve Hatun (38) Balcı çifti, 3 sefer tüp bebek tedavisi almalarına karşın evlat hayalleri gerçek olmadı.

Fabrika çalışanı Rasim ile gündelik işlere giden Hatun Balcı çifti umutlarını yitirmedi. Para biriktirip yakın etrafından de borç alan çift, tedavi için Ramazan ayının bitmesini beklerken, konutlarında çıkan yangında tüp bebek birikimleri yok oldu.

DHA’nın haberine bakılırsa; 10 Nisan’da elektrik kontağından çıkan yangında, Balcı çiftinin çocuk sahibi olmak için biriktirdiği 100 bin lira yandı.

Meskenleri de küle dönen Balcı çiftinin yaşadıklarının haber olmasının akabinde, Türkiye’nin dört bir yanından dayanak yağdı.

“Evi yeninden inşa etme imkanımız olacak”

Öte yandan Edirne Valisi Ekrem Canalp da dün aileyi ziyaret ederek her türlü takviyesi vereceklerini söylemiş oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski bakanlardan Veysel Eroğlu’nun da aileye dayanak verdiğini belirten Vali Canalp şu sözleri kullandı:

“Tüm vatandaşlarımız müsterih olsun, ailemizin meskenlerini devlet imkanlarımızı kullanmak suretiyle yapacağız. Bir kez AFAD’dan alacağımız bir dayanak var. Bunun haricinde Havsa Kaymakamlığı Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız destekleyecek.

Edirne Kent Gönüllüleri Vakfı, şu anda aileye nakdi olarak da bir takviyede bulundu. Bunun haricinde Edirne Valiliği Etraf Vakfı’ndan muhtaçlık duyduğu betonu ailemize temin edeceğiz. Tıpkı biçimde Özel Yönetimi’nden de iş makineleriyle ailemize takviye vermek suretiyle buradaki meskeni yeninden inşa etme imkanımız olacak.

bununla birlikte da ailemiz tüp bebek hayalinin yarım kaldığını söylemiş ve Hatun Hanım ıstıraplarını söz etmişti. Buradan Hatun Hanım ve Rasim Bey’in bu isteğini karşılıksız bırakmamak ismine İstanbul’da özel bir hastanede ailenin tüp bebek masraflarına sponsor olmayı, fiyatsız karşılamayı kabul ettiler. İnşallah İstanbul’da da tüp bebek tedavilerini de bu türlü karşılama imkanımız olacak. Ümit ediyorum ki; ailemiz önümüzdeki yıla, yeni meskeninin içerisinde evladıyla ya da evlatlarıyla birlikte girecek.”

“Türkiye’nin her yerinden yardım için arayanlar oldu”

Konutlarının yanmasıyla birlikte tüp bebek hayalleri de yanan Rasim Balcı, “Evimiz yandı, kullanılmaz hale geldi. Siz haberi yaptıktan daha sonra Türkiye’nin her yerinden yardım için arayanlar oldu. Yakın etraftan gelenler, arayanlar da var, Allah razı olsun. Konutumuz yandı, üzüldük. Artık yapılacak yardımlar için sevinçliyiz. Yardımları bekliyoruz.” dedi.

“Devletin eli bize uzandı”

Hatun Balcı da konutları ile tüp bebek için biriktirdikleri paranın yanmasının akabinde büyük keder yaşadıklarını ancak takviyelerle umutlandıklarını belirterek, “İnşallah bundan daha sonra her şey epeyce hoş olur. Kayseri’den hocamız aradı, inşallah o da halledilecek. Çok memnunuz, fazlaca şükür. Konutumuzu de Edirne Valiliği yaptıracak. Hasar tespiti yapıldı, devletin eli bize uzandı.” diye konuştu.