Eskişehir’de eşini ve kızını bıçaklayan Afgan şahsın 22 yıl mahpusu istendi

KozmikRüya

New member
Eskişehir’in Odunpazarı ilçesine bağlı Emek Mahallesi Ertaş Caddesi’nde, 5 Şubat tarihinde, Afganistan asıllı Shannaz Nazari ve kızı Nasimgül Ahmadi, eşi Abdulkadir Ahmadi (62) tarafınca sokak ortasında bıçaklandı.

Bayanların çığlıklarını duyan Tolga Daşkıran (19) ve arkadaşı Hüseyin Şahin (17), olaya müdahale etti.

DHA’nın haberine göre; Hüseyin Şahin, yere düşürdüğü Ahmadi tarafınca ayak bileğinden bıçaklandı.

Çıkan arbede kararında, Ahmadi Tolga Daşkıran tarafınca bıçaklandı. Olayın akabinde tutuklanan Tolga Daşkıran, 3 gün daha sonra avukatının itirazıyla isimli denetim koşuluyla hür bırakıldı. Abdulkadir Ahmadi ise olaydan 6 gün daha sonra tedavisi tamamlanıp taburcu edildikten daha sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.

22 yıla kadar mahpusu istendi

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, tutuklu sanık Afgan Abdulkadir Ahmadi ile tutuksuz yargılanan Tolga Daşkıran hakkındaki soruşturmayı tamamladı. 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edilen iddianamede, sanık Ahmadi hakkında olay sırasında kendisini durdurmak isteyen Hüseyin Şahin ve kızı Nasimgül Ahmadi’yi bıçakla yaraladığı için 8 aydan 2 yıla kadar mahpus cezası, eşi Shannaz Nazari’ye yönelik de ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ kabahatinden 13 yıldan 20 yıla kadar mahpusu istendi.

İddianame toplamda 22 yıla kadar mahpus cezası talep edilen Ahmadi’nin ekmek bıçağıyla eşi Shahnaz Nazari’yi ‘öldürme kastı’ ile hareket ederek bıçaklamaya başladığı, kızı Nasimgül Ahmadi’yi ise kendisini engellemeye çalıştığı için tıpkı bıçakla saldırıp kolundan yaraladığı bilgisine yer verildi.

Yasal savunma olarak değerlendirildi

İddianamede Ahmadi’ye mani olmaya çalışan Tolga Daşkıran hakkında ise çıkan arbedede sanığı bıçaklaması ‘meşru savunma’ kapsamında değerlendirildi. Yaralama kabahatinden 1 yıldan 4 yıla kadar mahpus cezası talep edildi.

“Cebinden bıçak çıkararak anneme saldırdı” dedi, babasından şikayetçi olmadı

Nasimgül Ahmadi sözünde, babası tarafınca omuzundan bıçakla yaralandığını lakin şikayetçi olmadığını belirterek şu sözleri kullandı:

“Tramvaydan indiğimizde babam Abdulkadir’i gördük. Cebinden bıçak çıkararak anneme saldırdı. Ortalarında rastgele bir tartışma olmadı. Annem, kolundan bıçaklanması üzerine yere düştü. Yerde de babam, annemi darbetmeye devam etti. Ortaya girdiğinde babam, elindeki bıçakla beni de sol omzundan yaraladı.”

“Tutmasalardı, eşim beni öldürecekti”

Shannaz Nazari ise hastanedeki tedavisinin akabinde taburcu edildi.

İddianamedeki sözünde, Tolga Daşkıran’ın kendisini mevtten kurtardığını anlatan Nazari, şu kelamları kaydetti:

“Kızımız Nasimgül’ün evlenmesi konusunda tartışma yaşadık. Bu tartışma daha sonrasında gelinim ile kızımın meskenine gittik. Dönüşte tramvaydan indiğimiz sırada eşim elinde bıçakla yanımıza geldi. çabucak sonrasında elinde bıçağı belime sapladı. Etraftakiler eşimi tutmaya çalıştı. Fakat ellerinden kurtularak yine bana bıçakla saldırdı ve karın bölgemden bıçağı sapladı. Etraftakiler eşimi tuttu. Şayet tutmasalardı, eşim beni öldürecekti. Kan kaybetmem sebebiyle yere yığıldım ve başka olayları tam olarak hatırlamıyorum. Kendisinden şikayetçiyim.”

“bayanın üzerine oturmuş biçimdeydi”

Daşkıran ise yaşadıklarını şu biçimde anlatmıştı:

“Çığlıkları duyduktan daha sonra olay yerine yanlışsız giderken ‘Dur, yapma’ diye bağırdık lakin karşı taraftaki kişi hiç bir biçimde dinlemedi. bayanın üzerine oturmuş biçimdeydi. Hüseyin onu üzerinden almak isterken bacağından yaralandı daha sonra bıçağı bana doğrulttu, salladı. Ben bir adım geri attım.

“O bayanda kendi annemi gördüm”

Bıçağı görür görmez ben de müdahale etmek zorunda kaldım. Bayanlara şiddete fazlaca karşıyım. Küçüklükten gelen bir şey bu. Annem de vaktinde şiddet görmüştü. aslına bakarsanız o bayanda da kendi annemi gördüm. Annem koşarken, gözümü önüne geldi. ömrüm gözümün önünden geçti. Bu vakte kadar kimseye ne bir şiddette bulundum, bayana kıza şiddet göstereni de uyardım. Mutlaka karşıyım bayana şiddete mutlaka ve muhakkak karşıyım.”

Tutuklu sanık Abdulkadir Ahmadi ile tutuksuz sanık Tolga Daşkıran, mayıs ayında 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.