Feramat Kapsülü Nedir? Nerelerde Ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Feramat kapsülü içerisinde Ferro Fumurat bulunan daha çok demir eksikliğinde ve kansızlık gibi durumlar da kullanılan etkili bir kapsüldür. Feramat daha çok hamilelik döneminde anne adayları için ve kansızlık, demir eksikliği yaşayan çocuklar için doktorlar tarafından sıklıkla önerilmektedir. Özellikle belirtmek gerekir ki içerdiği maddelerden her hangi birine karşı duyarlılığınız varsa, demir yüklenmesi buna (hemokromatozis, hemosiderozis, kronik hemoliz de denmektedir), ayrıca demir kullanım bozukluğu gibi durumlar şuan var ise veya önceden de olan bir durum ise kullanımı önerilmez. Bu durumun olup olmadığını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Feramat kapsülün 100 mg demir’e eşdeğer miktarda içerisinde pellet formunda Ferro Fumarat bulundurur. Yardımcı madde olarak sıralayacağımız içerikler ise şeker, mısır nişastası, povidon K-30, şellak,talk,stearik asit,kinolin,indigo ve eritrosindir.Feramat Nasıl Kullanılmalıdır?
Doktor önerisi üzerine kullanılması daha etkili olacağı için doktorunuzun size vereceği miktarda kullanmanız tavsiye edilir. Günde en fazla kansızlık durumuna göre 1 adet kapsül kullanmak kafi derecededir. Eğer demir eksikliğiniz yüksek oranda ise günlük kullanımı doktor gözetimi ile artırabilirsiniz. İçeriğinde yer alan demiz dozu sebebi ile 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Su ile direk yutulmalı ve çiğneme yapılmamalıdır.


Feramat Yan Etkileri Nelerdir?
Yan etki durumu her ilaç da olabildiği gibi Feramat kapsülünden de mevcuttur. Aşağıda sayacağımız durumların başınıza gelmesi durumunda acilen doktorunuz ile görüşmelisiniz. Özellikle nefes alırken zorluk çekiyorsanız, yüz, dil, dudak ve boğaz gibi bölgeler de şişmeler oluyorsa ayrıca ani kan basıncı düşmesi ve şiddetli kızarıklık gibi durumlar en belirgin yan etkilerindendir.
Bunların dışında yan etkileri ve belirtileri ise şu şekildedir;

Mide ve bağırsak da oluşan rahatsızlıklar
Bulantı ve kusman
İshal ve kabızlık
Deri de oluşan aşırı kaşınma ve döküntüler.
Bu yan etkileri azaltmanın en etkin yolu yemek ile birlikte tüketmenizdir.
 
Üst