Girls'Day ve Boys'Day yeni rekorla

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, “Kızlar Günü, kızların klişelerin ötesindeki kariyerlere dair merakını uyandırmak için zengin fırsatlar sunuyor” dedi ve şöyle devam etti: “Çünkü bugün kızlar her şey olabilir.”

Eylem günü, çocukların ve gençlerin erken kariyer yönelimi arzusunu destekler ve vasıflı işçi eksikliğini giderir. Ülke çapında 23.000'den fazla teklif ve okul çocukları için toplam 175.000'den fazla yerle Kızlar Günü ve Erkekler Günü bu yıl rekor kırdı.

Kız ve erkek çocukların kariyer tercihleri

Almanya'da 324 ikili eğitim mesleği bulunmaktadır. Ancak kariyer seçerken kızların yarısından fazlası kendilerini bu eğitim mesleklerinden yalnızca on tanesiyle sınırlıyor; bunların hiçbiri ticari ya da teknik değil. Erkekler için de durum benzer: Genç erkeklerin yarısından fazlası sadece 20 eğitim mesleği arasından seçim yapıyor.

Kızlar Günü ve Erkekler Günü'nde gençler, kadınların ve erkeklerin daha önce yeterince temsil edilmediği meslekler hakkında fikir ediniyor. Eylem günü, şirket ve kurumlar için genç yeteneklerin uygulamalı olarak desteklenmesi ve kendi konu alanları hakkında heyecanlanmalarının sağlanması için bir fırsattır. Eylem günleri, yaygın toplumsal cinsiyet stereotiplerine karşı önemli bir ivme sağlıyor ve gençlerin kariyer ve eğitim seçeneklerini genişletmelerini sağlıyor.