Görülen geçmiş zaman nedir ve örnekleri ?

Finci

Global Mod
Global Mod
Gorulen Gecmis Zaman: Tanm ve Ornekleri

Gorulen gecmis zaman (Present Perfect Tense), Ingilizce'de kullanlan bir zaman dr. Gorulen gecmis zaman, bir olayn ya da eylemlerin gecmiste basladgn ve bugune dek surmus oldugunu belirtmek icin kullanlr. Bu zaman diliminde, olaylarn oznel olarak ne zaman basladgnn onemi yoktur; onemli olan sey olaylarn ne zaman bitmis oldugudur.

Gorulen Gecmis Zamann Tanm

Gorulen gecmis zaman (Present Perfect Tense) olaylarn gecmiste basladgn ve bugune dek devam ettigini ya da bitmis oldugunu ifade etmek icin kullanlr. Gorulen gecmis zaman, olaylarn gecmiste basladgn ve bugune dek devam ettigini belirtmek icin kullanlr. Bu zaman dilimi kullanlarak, gecmiste baslayan eylemlerin bugune dek ne kadar zamandr surdugu ya da olaylarn olusumu ile ilgili bilgi verilebilir.

Gorulen Gecmis Zamann Ozellikleri

Gorulen gecmis zamann baz ozellikleri vardr. Bunlar sunlardr:

- Gorulen gecmis zaman, gecmiste yasanan olaylarn bugune dek devam ettigini ya da bitmis oldugunu ifade etmek icin kullanlr.

- Gorulen gecmis zaman, olaylarn ne zaman basladgnn onemi yoktur. Onemli olan olaylarn ne zaman bitmis oldugudur.

- Gorulen gecmis zaman, kesin ve belirli zamanlardan daha genis anlamlar ifade etmek icin kullanlr.

Gorulen Gecmis Zamann Kullanm

Gorulen gecmis zaman, genellikle su sekillerde kullanlr:

- Olaylarn ne zaman basladgnn onemi yokken, olaylarn ne zaman bitmis oldugu onemlidir (ornegin: "Ben okula gittim" veya "O okula gitti").

- Olaylarn ne zaman bitmis oldugu onemlidir ve olaylarn ne zaman basladklarnn onemi yoktur (ornegin: "Ben okula giderken" veya "O okula gidiyor").

- Gorulen gecmis zaman, bugune dek olusmus olaylar ifade etmek icin kullanlr (ornegin: "Ben okula gittim" veya "O okula gitti").