Hamilelikte Ayak Şişmesi Neden Olur?

Bakec

New member
Hamilelikte Ayak Şişmesi Neden Olur?
Bilekte ve ayakta ödem toplanması sonucu oluşan şişliğin en büyük nedeni vücudun hamilelikte, normalden daha fazla sus tutmasıdır. Hücreler arası sahada artan sıvı dolayısıyla dokularda meydana gelen şişkinlikler, oldukça doğal karşılanan bir durumdur.
Hamilelikte ayak şişmesi, anne adaylarının geçirdiği hormonsal değişim, hücrelere geçiş yapacak kanın kimyasında da bir takım değişikliklere sebep olmaktadır. Doğum yaklaştıkça, bebeğim ve rahmin büyümesi ve kasık bölgesindeki damarlara baskı yapması, bacaklarda ve ayaklarda kanın toplanmasına ve kızaran bölgenin şişmesine sebep olur.
Düzensiz ve yetersiz beslenme, vücutta protein eksikliğine neden olur. Protein eksikliği ile vücut şişmeye başlar. Dolayısıyla hamilelikte ayak şişliği problemi açısından besinlerinizi yeterli ve düzenli almaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde meydana gelen protein eksikliği ile vücudunuz ödem toplamaya başlayabilir. Bu durumlarda şişlik, genellikle yüz ve göz kapağı bölgesinde görülse de oluşan ödem, ayakları ve ayak bileklerini de etkilemektedir.
Hamilelikte ayak şişmesi ve ödemin bir diğer nedeni, yaklaşan doğum için vücudu hazırlayan hormonlar, leğen kemiği bağlarını ve eklemlerini gevşetmeye başlar. Leğen kemiğinde başlayan bu durum, zamanla vücudun tüm bağlarını ve eklemlerini etkiler. Gevşeyen bağ ve eklemler ayakta ve ayak bileğinde şişliğe neden olabilir.
Gebelik sürecinde, vücudun şişmesi ayaklardaki baskıyı arttırır. Artan ağırlık dolayısı ile esnemeye başlayan ayak, düzleşmeye ve büyümeye başlar. Ayak kavisinin aldığı destek, anne adayının ağırlığı ile zayıflamaya başlayıp, ayakta ve bileklerde şişmeye sebebiyet verir.
Hamilelikte ayak şişmesi ve ödemi tetikleyen bir diğer durum, alınan gereksiz kilolardır. Anne adayı olması gerektiğinden fazla kilo almışsa, ayaklar da bu durumdan etkilenerek yağlanmaya ve dolayısıyla şişmeye başlar.
 
Üst