Kocaeli’de, 269 fabrika çalışanının 18 yıllık tazminat çabası

KozmikRüya

New member
Kocaeli’nin Darıca ilçesine bağlı Sırasöğütler Mahallesi Çelikoğlu Caddesi üzerinde oto filtre üretimi yapan bir fabrika, 2001 yılında mali meseleler yaşayarak personellerin maaşlarını ve toplumsal haklarını ödeyemeyince, emekçilerle alacaklarını ödeme taahhüdü vererek anlaştı.

İsim değiştirerek üretime devam eden fabrika, mali problemler çözülemeyince 2004 yılında faaliyetlerini durdurdu.

DHA’nın haberine bakılırsa; fabrikanın kapanması ile 269 personel, işsiz kaldı.

bir süre daha sonra fabrika yerini parsel parsel bölen patron, kısımları farklı firmalara kiraladı.

Mahkeme sürecinin sonlanmasının akabinde fabrika toprağı, içerisindeki tesis ve binalarla bir arada Gebze İcra Dairesi Müdürlüğü tarafınca satışa çıkarıldı. Lakin yıllar boyunca düzenlenen ihalelere katılan hiç kimse olmadı. Fabrika 21 Haziran’da 154 milyon 465 bin 641 TL muayyen bedelle açık artırma yöntemiyle yeniden satışa sunulacak.

“25 sene 56 gün çalıştım”

Fabrikada 25 yıl çalışan Hüseyin Turna, yaşadıklarını şu sözleri kullandı:

“1977 Nisan ayında bu fabrikada personel olarak iş başı yaptım. 2002 yılına kadar 25 sene 56 gün çalıştım. Ancak fabrika kapanınca biz mağdur olduk. Tazminatımızı alamadık. Paralarımızı alamadık. Mahkemelik olduk.

“Sendika da bizi bıraktı”

Sendikanın avukatları bizi muhakkak bir yere kadar getirdi. daha sonra bıraktılar. Sendika da bizi bıraktı. daha sonrasında öteki bir avukatla anlaştık. O avukat beyefendiyle neredeyse 20 yıldır beraberyiz. Alacağız, satacağız derken bu vakte kadar geldi. Benimle birlikte 269 kişi bu türlü mağdur durumda bekliyor. Artık önümüzdeki 21 Haziran’da icra yoluyla satış olacağı söylendi. Biz de ‘Sonuç ne olacak’ diye merak ediyoruz. Burayı alacak müşteriler var ise buyursunlar, bize de yardımcı olsunlar. Daima birlikte kurtulalım.”

“Kiraların nereye ödendiğine dair hiç bir bilgimiz yok”

Fabrikada 10 yıl çalışan Halise Yılmaz, “1990 yılından 2000 yılına kadar burada çalıştım. Alacaklarım külliyen kaldı. Bugüne kadar hiç para almadık. Şu anda fabrika kiracılarla dolu. Biz birinci sırada alacaklılar olmamıza karşın tazminatımızı alamıyoruz. Bu kiraların nereye ödendiğine dair hiç bir bilgimiz yok. 21 Haziran’da icra yoluyla Gebze Adliyesi’nde satışımız var. Tüm Kocaeli’deki iş verenlerin kesinlikle Gebze Adliyesi’ne gelip, bu fabrikayı almalarını bekliyoruz.” dedi.

“Bizim dayanacak gücümüz kalmadı”

Parasını alamayan çalışanlardan Necla Cengizer, “Benim 6 yıllık alacağım var. Bir an evvel bu fabrikanın satılmasını ve parama kavuşmayı istiyorum. Herkes parasını almak istiyor. Artık biz yıldık. Bizim dayanacak gücümüz kalmadı. Bir an evvel satılsın ve herkes rahat etsin.” dedi.