Kocaeli’de eşini öldürmekten suçlanan sanığın, ses kaydı dinletildi

KozmikRüya

New member
Kocaeli’nin İzmit ilçesine bağlı Alikahya Mahallesi’nde, 20 Mart 2021 tarihinde, Beyzanur Özel Fidan (22) hadiseden 3 ay evvel evlendiği eşi Ö.F. tarafınca meskende boğazında bornoz ipiyle hareketsizce yatarken bulundu.

Savcılık genç hanımın vefatını kuşkulu bulunca, Ö.F. savcılık talimatıyla gözaltına alındı. Kocaeli Adliyesine sevk edilen Ö.F., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İHA’nın haberine nazaran; sanık hakkında, eşi taammüden öldürme hatasından dava açıldı.

112 aramasının kaydı dinletildi

Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya taraf avukatları, tutuksuz sanık Ö.F. ve aileler katıldı.

Duruşmada sanık avukatı tarafınca Ö.F.’nin olay gününde 112 Acil Davet Merkezi’ni arayarak yardım istediğine ait ses kaydı dinletildi. Ses kaydında sanık Ö.F.’nin, “Acil ambulans istiyorum ne olur. Beyza, Beyza.” dediği duyuldu.

Mahkeme heyeti, sanığın yurt dışı yasağı ve konuttan çıkış yasağının devamına, olay günü sanığın ambulansı aradığına dair ses kaydının ise tahlili için ekspere gönderilmesine karar verdi.

“Bilirkişi, yüzde 51 intihar olabilir dedi”

Duruşmanın akabinde Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Bayan Meclisleri tarafınca basın açıklaması yapıldı. Üyeler ismine açıklamayı yapan Yazı Şahin, şu tabirleri kullandı:

“2021 yılının mart ayında kendi meskeninde kuşkulu biçimde meyyit bulunan Beyzanur Özel Fidan için Kocaeli Adliyesi’ndeyiz. Eksper, Beyzanur’un vefatına ’Yüzde 51 intihar olabilir’ dedi. çabucak hemen kuşkular giderilmemesine karşın geçtiğimiz duruşmada Beyzanur’un evli olduğu erkeğin tutuksuz yargılanmasına karar verildi.

“Sadece 2021 yılında erkekler tarafınca 280 bayan öldürüldü”

Kuşkulu bayan vefatlarında süreç, titizlikle yürütülmeli, faillere cüret verilmemelidir. Her gün bayan cinayetleri, kuşkulu bayan vefatları yaşanıyor. Yalnızca 2021 yılında erkekler tarafınca 280 bayan öldürüldü. 217 bayan ise kuşkulu biçimde meyyit bulundu. Kuşkulu bayan vefatları artıyor.

“Kadın cinayetlerinin üzeri intihar denilerek örtülemez”

Bayan cinayetlerini artık meşrulaştıramayacağının farkında olan failler, bayan cinayetlerini ‘Yüksekten düştü, atladı, şakalaşıyorduk’ diyerek kuşkulu hale getirmeye çalışıyor. Bayan cinayetlerinin üzeri intihar denilerek örtülemez. Devlet yetkililerin bakılırsavi, kuşkulu bırakılan her bir bayan cinayetini açığa çıkarmak ve tüzel süreçleri faal yürütmektir. Kocaeli Bayan Meclisi olarak Beyzanur’un ve üzeri örtülmeye çalışılan tüm bayan cinayetlerinin açığa çıkması için çaba etmeye devam edeceğiz.”

“Dünyanın hangi ülkesine giderse gitsin bu evraktan cinayet çıkar”

Sanığın kurallı tahliye edilmesine reaksiyon gösteren Beyzanur’un babası Hasbi Özel, ise şu tabirleri kaydetti:

“Olayın cinayet olduğunu düşünüyorum. Dünyanın hangi ülkesine giderse gitsin bu belgeden cinayet çıkar. Adalete baştan beri güvenmiştim, artık de güveniyorum, İnşallah adalet bizi yanıltmaz. Olay gecesi evdeydim, eşim beni kaldırarak Beyza’nın öldüğünü söylemiş oldu. Bu süreçte kalp krizi geçirdim.

“Vefat etmeden 15 gün evvel annemi arayarak hüngür hüngür ağlıyordu”

Kardeşinin vefatına ait şüphelilerinin olduğunu tabir eden Beyzanur’un ağabeyi Berkay Özel, “Kardeşimden vefat etmeden 15 gün evvel annemi arayarak hüngür hüngür ağlıyordu. Kardeşim anneme Ö.F.’nin kendisinin boğazını sıktığını ve onu nefesiz bıraktığını söylemiş oldu. Ben de konuttan apar topar çıkarak kardeşimi gidip aldım.

“Kardeşimin intihar etmediğini Ö.F. tarafınca öldürüldüğünü düşünüyorum”

Gece kardeşim Beyzanur, Ö.F. ile konuşmuş ve bizim meskenden ayrılmış. Bu hadiseden yaklaşık 15 gün daha sonra da onların konutundan kardeşimin cenazesini almaya gittik. Ö.F. şiddete meyilli bir insandır, geçmiş evliliğinde de bayana şiddet, hakaret ve tehditlerinin olduğu biliniyor. Ben kardeşimin intihar etmediğini Ö.F. tarafınca öldürüldüğünü düşünüyorum. Benim kardeşim intihar etmeyecek pozitiflikte bir insandı.” dedi.