LUNA Mucidi, Bu Kripto Parayı Borsalara Taşıyor!

celikci

New member
Kwon’u çevreleyen drama gitgide artıyor. Halihazırda Güney Kore’de aranan Blockchain teşebbüsçüsü, 26 Eylül’de savcıların deklare ettiğına nazaran Interpol’ün kırmızı bülten ile arananlar listesine girdi. tıpkı vakitte LUNA mucidi, tüm bunlara karşın 26 Eylül’de Twitter’da ortaya çıktı. Kwon, yetkililerden “saklanmaya çalışmadığını hatta sıfır efor sarf ettiğini” söylemiş oldu. Lakin ortaya atılan bir sav, bunun aksini gösteriyordu.

LUNA mucidi, bu kripto parayı borsalara taşıdı

Güney Koreli savcıların, LUNA mucidi ile kontaklı Bitcoin’i dondurmak için efor sarf ettiği bildiriliyor. Seul Güney Bölge Savcılığı, KuCoin ve OKX’ten LUNA Foundation Guard’dan (LFG) geldiği tez edilen 3.313 Bitcoin’i dondurmasını istedi. Edinilen bilgilere bakılırsa Kwon, LFG’nin kasasındaki 67 milyon dolarlık Bitcoin’i borsalara taşıdı. Savcılar, LFG’nin fonları 15 Eylül’de borsalara aktardığını tez etti. Bu tarih, Seul mahkemesinin Kwon için tutuklama buyruğu çıkarmasından daha sonraki gün.


Kripto araştırmacısı CryptoQuant, CoinDesk Kore raporuna gore fonların LFG’den geldiğini argüman etti. Bu mantıklı, zira Kwon, LFG’nin fonunu geçmişte yönetti. Terra’nın Mayıs ayındaki 40 milyar dolarlık çöküşündilk evvel milyonlarca dolarlık Bitcoin alımı yaptı. Bu ortada BTC’lerin taşındığı OKX ve KuCoin borsası Kore’de kayıtlı değil. Yani, savcıların taleplerini tam manasıyla dinlemek zorunda değiller. CoinDesk Kore raporu, KuCoin’in savcının talebini kabul ettiğini, fakat OKX’in sessiz kaldığını bildirdi.

Interpol, kırmızı bülten ile arıyor

LUNA çöküşü ve Kwon’a yönelik soruşturmalar, kripto tarihinin en büyük olaylarından biri haline geldi. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Savcılar, Interpol’ün Pazartesi günü erken saatlerde Kwon’u kırmızı bülten listesine eklediğini söylemiş oldu. Buna nazaran, Terraform Labs’in kurucu ortağı, 195 ülkenin mahallî asayiş kuvvetleri tarafınca aranıyor. Bu olayların akabinde Kwon, Twitter’a gitti ve “saklanmadığını” söylemiş oldu. Ayrıyeten isminin Interpol’ün internet sitesinde yer almadığına işaret etti.


Savcının ve CryptoQuant’ın bulgularının gerçek olduğu kanıtlanırsa, Bitcoin transferleri, Kwon’u daha kuşkulu hale getirecek. Bu, LUNA kurucusunun kendi projesini çökerttiğini bile gösterebilir. Kwon geçen yıl Terra düzgün durumdayken küstah kişiliğini gizlemedi. Fakat o ve Terraform Labs, mali bahisleri tartışmaya gelince daha hayli daha az şeffaf davrandılar.


Kwon ve LFG, ne için yargılanıyor?

LFG, UST’nin dolara sabitlenmesini sağlamak için Ocak ayında başlatılan bir fondu. Terra’nın patlamasının öncesinde 3,5 milyar dolar pahasında Bitcoin rezervine sahipti. Çöküşün akabinde LFG, UST’yi kurtarmak için son bir gayretle 1 milyar doların üzerinde Bitcoin harcadığını söylemiş oldu. tıpkı vakitte, kimileri bu iddiayı sorguladı ve dört ay daha sonra fonların nasıl harcandığına dair rastgele bir ispat bulamadı. LFG’nin halka açık Bitcoin cüzdanı şu anda 313 Bitcoin’e sahip ve erimedilk evvel yaklaşık 71.000 kripto para süreci gördü.


Savcılar, Kwon’u sermaye piyasası yasasını ihlal ettiği teziyle tutuklamaya çalışıyorlar. Ayrıyeten onu vergi dolandırıcılığı ve bir Ponzi şeması yürütmek üzere öteki suçlamalardan da araştırıyorlar. 3,313 BTC’yi ne için kullanılacağı ise belirsizliğini koruyor. Lakin yetkililer, LUNA çöküşünden beri Kwon’un, birtakım rezervleri kendi şahsi kaçış fonu için sakladığını düşünüyor. Kwon’un LFG’den para çektiği tespit edilirse, savcıların mahkeme salonundaki davasını güçlendirmesi beklenen.
 
Üst