Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik iki yıllık saldırganlık savaşı

Ukrayna'nın özgürlüğünü, değerlerimizi ve demokrasisini savunmak için desteğimize ihtiyacı var. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger bunu açıkça ifade ediyor: “Hem askeri hem de sivil olarak sıkı bir şekilde Ukrayna'nın yanında duruyoruz. Bu, bugün savaşta geçerli, aynı zamanda yeniden yapılanma açısından da geçerli.”

Eğitim yolları da savaş yüzünden kesintiye uğramamalı. Savaşın başlangıcından bu yana Almanya, Ukrayna'dan gelen 218.613 mülteci çocuk ve genci Alman okullarına kabul etti. Ayrıca Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler) BAföG Almanya'da okumaya veya okul eğitimine başlamak veya devam etmek isteyen Ukrayna'dan gelen tüm mültecilere açıktır. Ayrıca Ukrayna üniversitelerine, öğrencilerinin yurtdışından dijital ortamda eğitimlerine devam edebilmeleri için destek verilmektedir.

Haberler ayrıca Almanya'da eğitime başlayabilmenize veya çalışmaya başlayabilmenize de yardımcı olur. Örneğin, Ukrayna vatandaşları “Nitelik Yoluyla Entegrasyon” finansman programının danışma merkezlerinden ücretsiz danışmanlık ve destek almaktadır.

Üstelik bu Haberler Ukrayna biliminin yeniden inşasında ortak olun, Alman-Ukrayna araştırma projelerini teşvik edin ve Ukrayna'da yeni bilimsel perspektifler yaratın.

Ukrayna'dan gelen mülteciler için daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.