Süleyman Soylu, ABD’nin raporunu eleştirdi: hiç bir şey tabir etmiyor

KozmikRüya

New member
Trabzon Dernekler Federasyonu Gençlik Kolları’nın Gaziosmanpaşa’da düzenlediği sahur programına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı konuşmada ABD Dışişleri Bakanlığı tarafınca hazırlanan dış siyaset raporuna yönelik sözler kullandı.

Soylu, “Orada diyor ki Türkiye FETÖ ve PKK’ya haşin davranıyor. Onlar terörist değil, onlar siyasi tutuklu diyor. Yani biz onları siyaset sebebiyle tutuklu hale getirmişiz diyor. Yetmedi. İçişleri Bakanlığını eleştiren büyük bir paragraf açıyor. Biz PKK’ya ve FETÖ’ye karşı şiddetle mukabele ediyormuşuz.” dedi.

“LGBT’ye müsamaha göstermiyormuşuz”

DHA’nın haberine nazaran; ABD tarafınca hazırlanan raporda LGBT’ye yönelik yazılanlara da değinen Soylu, şu kelamları kullandı:

“LGBT denilen sapkınlığa, bir vesile ile kafayı yiyeceğim. Amerika şöyleki istiyor. Dünyanın her yerinde erkeklerle erkekler evlensin. Bayanlar da bayanlarla evlensin. Ya siz evleneceksiniz, Lut kavmi üzere olacaksınız. Ben size ne diyeyim? Biz neymiş buna müsamaha göstermiyormuşuz. FETÖ’ye müsamaha göstermiyormuşuz. PKK’ya müsamaha göstermiyormuşuz. LGBT’ye müsamaha göstermiyormuşuz. Türkiye huzurlu bir hale gelmiş. Ve bu huzurlu hale gelmelerinden de bunlar rahatsızlanmış. Sizin bizim hakkımızda rapor yazmanız değil, biz sizin hakkınızda rapor yazarsak temel yandı gülüm keten helva.

Afganistan üzerinden ‘uyuşturucu’ vurgusu

Bakan Soylu açıklamalarına şu sözler ile devam etti:

“Sen 15 Temmuz darbesinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın uçağı havadayken onun nerede olduğunu birilerine göstermek için yayınlar yapmadın mı? Yaptırmadın mı? Sen Afganistan’da, iki binli yılların başında Afganistan’ı işgal ettiğinde 17 bin dekardan, Afganistan’daki uyuşturucu, narkotik yahut haşhaş üretimini 300 bin dekarın üzerine çıkarıp, Afganistan’dan bütün dünyaya yayılan eroinle karşı karşıya bırakmadın mı? Bizim senin hakkında hazırlayacağımız raporlar Meydan Larousse olur. Senin yazacağın rapor hiç bir mana tabir etmiyor.

“Asıldan ve kuşaktan ayrılmayacaksınız”

Memleketinizle bağınızı koparmayın. kimi vakit hemşerilerimizle bir yerlerde karşılaşıyorum. Yeni kuşakla anneleri, babaları daima birlikte, işte nerelisin diyorum. Trabzonluyum diyor. Gittiniz mi memlekete? Yok bilmiyoruz. Güya kurşun vurmuş üzere oluyor bana. Nasıl bilmiyorsunuz? niye gitmiyorsunuz? Söylüyoruz, ediyoruz. daha sonra kelam alana kadar bırakmıyorum. İnşallah seneye gideceğiz diyor. Gidip göstermek lazım. Sizden daha sonraki kuşaklara de gidip göstermek lazım. Asıldan ve kuşaktan ayrılmayacaksınız. Bu milletin ayakta durmasının niçini aslını ve jenerasyonunu bilmesi ve onu unutmamasıdır.”

Bakan Soylu’ya, programın sonunda annesiyle kendisinin yer aldığı kara kalem çalışması armağan edildi.