Tanınma raporu: En yüksek başvuru sayısı, azaltılmış prosedür süresi

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger, “Nitelikli işçi eksikliği karşılaştığımız en büyük zorluklardan biri” diye açıklıyor. “Amacımız yabancı vasıflı işçilerin bizimle daha kolay ve hızlı çalışabilmesini sağlamak olmalı.” Nitelikli Göçmenlik Yasası'nın Alman işgücü piyasasına erişimi amaçlaması bu nedenle daha da basitleştirilmelidir. Ayrıca bunu istiyorum Haberler Federal eyaletlerle birlikte tanınma prosedürlerinin uygulanmasının iyileştirilmesi.

Toplam başvuru sayısı neredeyse iki katına çıktı

2023 tanınma raporu, Almanya'daki mesleki tanınma prosedürlerinin durumu ve daha da geliştirilmesi hakkında bilgi sağlar. 2022 yılında 49.500 yeni başvuruyla yıllık en yüksek seviyeye ulaşıldı. Toplam başvuru sayısı 2019'daki son tanıma raporundan bu yana neredeyse iki katına çıktı. Aynı zamanda prosedürlerin süresi de kısaltılabilir.

Yurt dışından başvurular giderek artıyor. Bu sayı şu anda yüzde 48. Her şeyden önce, eğitim veren ülkelerden gelen başvuruların sayısı AB önemli ölçüde arttı. Başvuru sayısının artmasına rağmen işlemlerin süresinin kısaltılması mümkün oldu. Ortalama olarak, bireysel becerilerin karşılaştırılması süreci yaklaşık 85 gün sürer.

1 Nisan 2012'den bu yana, uyruk ve niteliklerin menşei ne olursa olsun, yabancı mesleki niteliklerin kontrol ettirilmesine yönelik yasal bir hak bulunmaktadır. Yanınızda getirdiğiniz nitelikleri bir Alman referans mesleğiyle karşılaştırarak Alman iş piyasasına giriş mümkün olur. Yabancı mesleki yeterliliklerin tanınması için 2012 yılından bu yana yaklaşık 365.000 kez başvuru yapılmıştır.

Tanıma prosedürüne ne zaman ihtiyaç duyulur?

• 2022'de tanınma prosedürlerine odaklanıldı düzenlenmiş mesleklerörneğin sağlık sektöründe. Almanya'da insanların bu mesleklerde çalışmasına ancak bir meslek sahibi olmaları halinde izin veriliyor. belirli yeterlilik sahip olmak.
  • Almanya'daki mesleklerin çoğu düzenlenmemiş. Örneğin, işletme ekonomisti olarak çalışmak için mesleki niteliklerin tanınmasına gerek yoktur. Bununla birlikte, bu genellikle üçüncü ülke vatandaşlarına vize verilmesinin bir ön şartıdır.
  • Federal hükümet, Federal Hükümet reformu ile tanınma ve göç arasındaki yakın bağlantıyı kurmak istiyor. Nitelikli göçmenlik yasası sökmek.