Yabancı vasıflı işçiler için bu durum değişir

Vasıflı işçi sıkıntısı sorununun üstesinden gelmek için yurt içi potansiyelin artırılması ve daha fazla vasıflı işçi göçünün organize edilmesi gerekmektedir. Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, “Nitelikli işçi stratejisi ve Nitelikli Göç Yasası ile biz federal hükümet olarak bunun temelini oluşturduk ve Alman iş piyasasına erişimi kolaylaştırdık” dedi.

1 Mart'tan itibaren, AB üyesi olmayan ülkelerden gelen kişiler için yeterliliklerin tanınmasına yönelik kalışlara ve öğrenci ve stajyerlere yönelik başka düzenlemeler yürürlüğe girecek. Diğer hususların yanı sıra, diplomaya ve mesleki deneyime sahip vasıflı işçiler artık Almanya'ya önceden tanınma prosedürü olmadan girip çalışabiliyor.

Tanınma Ortaklığı

Düzenlemeye tabi mesleklerde, örneğin sağlık sektöründe, işe başlamadan önce mesleki niteliklerin resmi olarak tanınması gerekir. Artık, dünya dışındaki ülkelerden vasıflı işçiler AB ve işverenler tanınma ortaklığına giriyor ve süreç yurt içinde işletiliyor. Bu, yabancı vasıflı işçilerin Almanya'da daha hızlı çalışmaya başlayabilecekleri anlamına geliyor. Uzman ve işveren, giriş sonrasında tanınma sürecine başvurmayı, yürütmeyi ve desteklemeyi taahhüt eder. Tanınma ortaklığı en az iki yıllık eğitim veya çalışma ve Almanca bilgisi (A2) gerektirir. Yabancı bir mesleki yeterliliğin tanınmasına yönelik tedbirlere ilişkin ikamet kanunu açısından daha fazla basitleştirmeler arasında, eğitim tedbirine ek olarak ikincil istihdam fırsatlarının genişletilmesi ve azami kalış süresinin üç yıla kadar uzatılması yer almaktadır.

Tanıma ve göçün birbirinden ayrılması

Şimdiye kadar, kişi düzenlemeye tabi olmayan bir meslekte çalışmak istese bile, Almanya'ya göç edebilmek için genellikle mesleki yeterliliğin resmi olarak tanınması gerekiyordu. 1 Mart'tan itibaren, düzenlemeye tabi olmayan mesleklerde mesleki deneyimi olan kişiler ülkeye girebilecek ve resmi tanınma olmadan çalışabilecek. Bu meslekler örneğin tüm ikili eğitim mesleklerini içerir. Önkoşul, belirli gereksinimlere uygun olarak mesleki veya üniversite diplomasının kanıtıdır. İşverenin somut bir iş teklifi olması ve belirli bir asgari ücret ödemesi gerekir.

Eğitim göçü güçlendiriliyor

1 Mart'tan itibaren yabancı öğrenciler ve stajyerler için de kolaylıklar yürürlüğe girecek. Diğer şeylerin yanı sıra, ek istihdam seçenekleri, örneğin çalışan bir öğrenci olarak veya eğitime ek olarak, haftada on saatten 20 saate kadar genişletilmektedir. Bu aynı zamanda eğitim veya çalışma yeri aramak için kalışlar, dil kursları ve öğrenime hazırlık önlemleri sırasında da geçerlidir. Bu esneklik yaratır, geçim güvencesini kolaylaştırır ve işgücü piyasasına geçişi kolaylaştırır. Bu durum, eğitime veya mesleki eğitime başlamak için Almanya'ya gelmeyi ve mezun olduktan sonra vasıflı işçi olarak burada kalmayı daha da cazip hale getiriyor.

Nitelikli Göç Yasası'nın yeni hükümleri, diğer şeylerin yanı sıra, işgücü piyasasına daha kolay erişimi de içeriyor

• BT uzmanları
  • Hemşirelik asistanları ve hemşirelik asistanları
  • Başlangıç hibesi yoluyla kurucular ve
  • yabancı kısa süreli çalışanlar en fazla sekiz ay süreyle.
Daha fazlasını buradan öğrenin.