Yeşilçam’ın ‘Kötü adamı’ Hikmet Taşdemir: Cüneyt Arkın’a kırgınım

Bilgin

Global Mod
Global Mod
‘Korkusuz Korkak’ sinemasında ‘Gaddar Kerim’, ‘Umudumuz Şaban’ da ‘Mardinli Arif’i ve ‘Tatar Ramazan’ da ‘Cıbıl Halil’ karakterleriyle hafızalara kazınan Hikmet Taşdemir, son olarak ‘Arka Sokaklar’ isimli dizide rol aldıktan daha sonra, oyunculuğu bıraktı. 50 yıldır Silivri’de yaşayan Taşdemir, oyunculuk yapmak istemediğini belirtti. Hikmet Taşdemir, sinema dalında artık hürmet görmediklerini söylemiş oldu.

“YUMRUĞU YİYEN BEN, HİÇ BAHSEDİLMEYEN BEN”

Yeşilçam oyuncularına vefasızlık yapıldığını söyleyen Hikmet Taşdemir, “Günümüz sinema bölümünde hürmet da yok. Bizim üzere oyunculara da efsane direktörlere de hürmet gösterilmiyor. Çok değerli direktörlerimiz, Arif Memduh Ün, Natuk Baytan, Osman Fahir Seden, Kartal Tibet, Remzi Jöntürk. Bu isimleri anmadan geçersem epeyce ayıp olur, Allah rahmet eylesin” dedi.
Sinemada makûs adam karakterlerinin başrol oyuncularını öne çıkardığını söyleyen Hikmet Taşdemir “Bizler olmasak siz kimsiniz ne olurdunuz. Yumruğu yiyen ben, hiç bahsedilmeyen ben. Bir gün Erol Taş’tan Hayati Hamzaoğlu’ndan, Kazım Kartal’dan hiç bahsedildi mi? Hangi kanalda bunların vefat yıl dönümlerinde bahsettiler” dedi.

“CÜNEYT ARKIN’A KIRGINIM”

Uzun yıllar tıpkı setleri paylaştığı Cüneyt Arkın’a kırgın olduğunu söyleyen Hikmet Taşdemir, bir gazeteci arkadaşıyla röportaj yapmasını rica ettiğini, bu isteğini geri çevirdiği için epeyce üzüldüğünü anlattı. Cüneyt Arkın’ın kitabını bu niçinle okumadığını söyleyen Taşdemir, “Güya beni hayli severdi. Ricamı kırmaması gerekirdi” dedi. Cüneyt Arkın’ın kitabında Orhan Gencebay’dan ’arabeskçi’ olarak bahsetmiş olduğu yorumlarıyla ilgili konuşan Taşdemir “Kendisiyle 10 sinemada, Orhan Gencebay ile 5 sinemada oynadım. İkisi de fazlaca delikanlı, âlâ arkadaşlar. O ifadeyi Orhan Gencebay için dediğini pek sanmıyorum, o denli bir şey söylemişse de ayıplıyorum” dedi.

“56 YILLIK EŞİMİ KAYBETTİM, OĞLUM CENAZEYE GELMEDİ”

Oyuncu Hikmet Taşdemir, özel ömründe da büyük bir yıkım yaşadığını belirterek, yakın vakitte 56 yıllık eşi Rafiye Taşdemir’i kaybettiğini, oğlunun annesinin vefatından kendisini sorumlu tuttuğunu paylaştı. Taşdemir, “Eşim alzheimer hastasıydı. Oğlum diyor ki ‘benim yanımda olsaydı ölmezdi.’ halbuki eşime benim baktığım üzere bakabilir mi? Annesinin cenazesine gelmedi. Benim için bir yıkım oldu. Nüfus kağıdında oğlum lakin kalbimde oğlum değil” dedi. Taşdemir, eşinin bulunduğu mezarlıkta kendisi için mezar yaptırdığını da söylemiş oldu.

BERBAT ADAM ROLLERİNİN ARANAN İSMİ

Hikmet Taşdemir, 1942 yılında Erzurum’da dünyaya geldi. Genç yaşta kimi tiyatro topluluklarında çalıştı. Biroldukça sinemada yardımcı rollerde oynadı. Korkusuz Korkak sinemasındaki ’Gaddar Kerim’, Umudumuz Şaban’da ’Mardinli Arif’ ve Tatar Ramazan’ın ’Cıbıl Halil’i olarak hafızalara yer etti. Ayrıyeten Yılmaz Güney’in ’Umutsuzlar’ sinemasında ’Parmaksız’ lakaplı bir kiralık katil karakterini oynadı. Son olarak, Art Sokaklar dizisinde rol aldı.(DHA)